Hlavní navigace

Stáhněte si celou Wikipedii do svého počítače

1. 12. 2013

Sdílet

 Autor:
Open source aplikace automatizuje proces stažení a zobrazení veškerého obsahu z Wikipedie na vašem desktopu. Celá operace však zabere více než 1 den.

Software jménem Xowa umí vytvořit a zobrazit offline kopii více než 4,4 miliónu článků z Wikipedie při zachování původního formátování v HTML. Poradí si rovněž i s jinými wiki projekty typu Wiktionary nebo Wikquote.

Software je k dispozici již nějakou dobu, ovšem teprve nyní byl aktualizován na verzi, která podporuje veškerý anglicky psaný obsah Wikipedie.

Jak na stránkách projektu píší jeho autoři, anglická Wikipedia obsahuje obrovské množství informací. Tvoří ji téměř 14 miliónů stránek obsahujících pře 20 GB textu. Je proto zřejmé, že stáhnutí tohoto obsahu do uživatelského počítače zabere nějaký čas.

Samotný import prý vyžaduje alespoň 80 GB volného místa na disku a pět hodin času pro stáhnutí veškerého textu. Pokud budete mít zájem i obrázky, pak si na disku uvolněte dalších 20 GB prostoru a počkejte si celkem 30 hodin. Pokud to vydržíte, dostanete vlastní zálohu nejpoužívanější webové encyklopedie na světě.

Ačkoliv je pro text vyžadováno 80 GB místa, po odstranění všech dočasných souborů a jiných čištění se celkové množství zabraného prostoru ustálí na 25 GB.

Pokud se stažením a instalací nechcete strávit celý den, autoři softwaru doporučují začít se Simple Wikipedií. Ta obsahuje pouze 184 tisíc stránek a 90 tisíc obrázků. Její textová verze zabere pouze 200 MB a je zpracována během pěti minut. I s obrázky jsou to pak 2 GB a půl hodiny času.

Xowa podporuje Windows, Linux i OS X.