Hlavní navigace

„Stalkerware“ na vzestupu

 Autor: Adobe Stock
Množství uživatelů, na jejichž zařízení se útočníci pokusili nainstalovat nejméně jeden stalkerware, dosáhlo během prvních osmi měsíců tohoto roku 37 000. Jde o 35% nárůst oproti stejnému období za rok 2018. Stalkerware označuje komerční spyware nejčastěji využívaný jako nástroj pro špionáž blízkých. Stává se navíc čím dál oblíbenějším, vzhledem k tomu, že letos odborníci z Kaspersky objevili 380 jeho variant, což je o 31 % více než loni.
-rd 4. 10. 2019

Sdílet

Takzvané stalkerware programy nabízejí možnost nepozorovaného vniknutí do soukromého života cizího člověka.

Díky nim může neoprávněná osoba získat přístup ke zprávám, fotografiím, sociálním sítím, informacím o poloze nebo audio/video nahrávkám určité osoby (v některých případech dokonce v reálném čase). Na rozdíl od legitimních aplikací rodičovské kontroly běží tyto programy skrytě na pozadí, aniž by o nich uživatel věděl. Mají pověst softwaru určeného pro špionáž na partnerech.

Od ledna do srpna 2019 bylo celkem 37 532 unikátních uživatelů vystaveno alespoň jednomu pokusu o infiltraci svých zařízení stalkerwarem. Rok předtím to bylo 27 798 unikátních uživatelů. I když se tato čísla zdají poměrně nízká v porovnání například s finančním malwarem, je důležité mít na paměti, že na rozdíl od většiny spotřebitelských hrozeb bývá stalkerware zacílen na konkrétní osoby. Jeho instalaci na zařízení oběti je nutné provést manuálně, což znamená, že útočník musí mít fyzický přístup k zařízení.

Na černém trhu jsou navíc dostupné nové varianty stalkerwaru. Zatímco v prvních osmi měsících roku 2018 odhalily detekční technologie Kaspersky 290 potenciálně nebezpečných variant, letos jich bylo již 380 – což je nárůst o bezmála třetinu. Zároveň se také výrazně zvýšil počet událostí, kdy produkty Kaspersky detekovaly daný software na uživatelských zařízeních – v roce 2019 stoupl o 373 % na 518 223.

„Děláme maximum pro to, abychom vylepšili naše technologie detekující stalkerware. Boji proti tomuto škodlivému softwaru se aktuálně věnují i další hráči na trhu. Existuje ale stále řada problémů, které musíme společně vyřešit. Například je nutné najít univerzální definici stalkerwaru, na které by se shodli všichni napříč oborem. Díky tomu bychom mohli lépe rozpoznávat tento software a tím lépe chránit soukromí uživatelů,“ říká Vladimír Kuskov, bezpečnostní odborník společnosti Kaspersky.

Aby vás neobtěžovali digitální stalkeři, odborníci z Kaspersky doporučují tato opatření:

  • V nastavení svého zařízení si zablokujte instalování programů z neznámých zdrojů
  • Nikomu nedávejte přístupové heslo/gesto/kód ke svému zařízení
  • Neukládejte na svém zařízení neznámé soubory nebo aplikace, protože by mohly narušit vaše soukromí
  • Je dobré si změnit hesla a další bezpečnostní nastavení poté, co se rozejdete s partnerem. Váš bývalý/á se může snažit získat vaše osobní informace, aby s vámi mohl/a manipulovat
  • Kontrolujte seznam nainstalovaných aplikací, abyste případně odhalili podezřelé programy, které byly nainstalovány na vaše zařízení
  • Používejte účinné bezpečnostní řešení, které vás bude případně informovat o přítomnosti komerčních spywarů zacílených na vaše soukromí
  • Pokud máte podezření, že jste se stali obětí sledování a potřebujete pomoc, kontaktujte odpovědné odborné organizace