Hlavní navigace

Stanou se cloudy zabijáky vašeho soukromí?

29. 1. 2010

Sdílet

Vaše soukromé informace by měly zůstat soukromými bez ohledu na to, komu je poskytujete. Nemůžete však počítat s tím, že se tak skutečně děje.

Cloud computing je možné jednoduše charakterizovat jako skupinu programů či služeb umístěných na internetovém serveru a dostupných prostřednictvím webového prohlížeče. I přes značnou popularizaci této technologie v poslední době rozhodně nejde o nic nového - na podobném principu funguje například webmail, který mnoho lidí považuje za běžnou součást svého života. Není se čemu divit. Cloud přináší obrovské výhody, jako například možnost získat přístup k vašim datům odkudkoliv a nemuset se přitom starat o jejich zálohování.

Stále více lidí tak na internet přesouvá některé ze svých aktivit, které dosud řešili především off-line. Ať už jde o pouhé vytváření dokumentů a sledování filmů nebo i řízení svých podnikových záležitostí. Otázka soukromí však v cloud computingu ustoupila do pozadí.

Nedostatek respektu k základnímu soukromí uživatele je u některých společností poměrně častou záležitostí. Jako dobrý příklad může posloužit vyjádření generálního ředitele Googlu, Erica Schmidta, během jeho vystoupení v pořadu televizní stanice CNBC. Schmidtovi byla položena otázka, zdali by lidé měli Google považovat za svého nejdůvěryhodnějšího přítele. Na tu Schmidt odpověděl: „Pokud máte něco, co nechcete, aby někdo věděl, [Google] možná není tou správnou volbou.“

Právě tento způsob myšlení - „lidé s čistým svědomím nemají co skrývat“ - je zabijákem soukromí a opírá se o zcela mylnou představu, že lidé vyžadují soukromí, pouze když dělají něco špatného.

Dalším odstrašujícím příkladem je také rozsudek z léta loňského roku, ve kterém americký okresní soud rozhodl, že vládní orgány činné v trestním řízení nemusejí vyšetřovaným osobám poskytovat kopii soudního příkazu, který jim zajišťuje přístup k emailům uloženým na internetovém serveru. Stačí prý o jejich vydání požádat poskytovatele internetových služeb. Své rozhodnutí soudce odůvodnil tak, že uživatel službu ve skutečnosti nepoužívá ve svém soukromém prostoru, tudíž není potřeba jej o tom informovat.

Toto zaměřování se na fyzické umístěné dat však ignoruje samotnou podstatu toho, jak lidé používají internet. Internet i cloud computing podporují širokou škálu aktivit. A zde je velký rozdíl mezi daty, která zveřejňujete na Facebooku a která ukládáte prostřednictvím Google Docs.  

Máme-li mít spolehlivý základ pro důvěryhodný cloud computing a vyslyšet jeho volání po ukládání a spouštění všech dat prostřednictvím internetu, je nejprve nutné, aby naše zákony a osobní postoje odpovídali realitě 21. století. Do té doby není možné se soukromím na internetu počítat.