Hlavní navigace

Stárnoucí Apple Mac Pro přestává stačit konkurenci, jde o strategii?

12. 4. 2016

Sdílet

 Autor: HP
Je možné, že společnost čeká na rychlejší grafické karty a SSD, než vydá novou verzi své high-endové pracovní stanice. Mac Pro stárne rychle, a to obzvláště v porovnání s výrazně rychlejšími desktopy s Windows, o nichž se v posledních týdnech mluví.

Představen v roce 2013, ve své době byl Apple Mac Pro desktop nejvyšší třídy. S výjimečným válcovitým vzhledem a novými vychytávkami jako Thunderbolt 2 porty, spojené s tehdy nejlepší možnou hardwarovou výbavou, Mac Pro doslova válcoval konkurenci.

Ještě důležitější než samotný výkon Maca Pro však byl podaný důkaz, že Apple neopustil trh s profesionální výpočetní technikou. Desktop tak byl úlevou pro ty, kterým již přestával stačit předchozí model pracovní stanice Applu; ten totiž prošel posledním vylepšením v roce 2010.

Nyní Mac Pro znovu nestačí: Se silnými, novými pracovními stanicemi s lepší výbavou od gigantů jako Lenovo, Dell nebo HP, Mac Pro ztrácí schopnost efektivně konkurovat. Firmy spustily aktivní kampaň, kterou se pokouší zlákat uživatele Mac Pro, z nichž mnoho jsou profesionálové v oboru, a přesunout je na počítače s Windows.

Nové desktopy s Windows jsou mířeny na úpravu videa, profesionální aplikace a především vytváření virtuální reality pro headsety jako Oculus Rift nebo HTC Vive.

Mezi nové pracovní stanice s Windows se řadí silné stroje od HP, jejichž řada je jednoduše pojmenována „Z“. Oznámeny tento týden, začínají na 4 363 dolarech a mohou obsahovat i takové vybavení, jako jsou Intel Xeon E5-2500 v4 procesory, mající až 22 jader. Dvě grafické karty nVidia Quadro M6000 s SLI zaručují superrychlý grafický výkon a základní deska podporuje i DDR4 paměti. Kromě toho obsahuje několik slotů pro SATA, SAS, NVMe a samozřejmě SSD úložiště.

Nové pracovní stanice firmy Dell, tradičně nazvané Precision, podporují stejné, 22jádrové čipy, jako Z řada HP. Procesory nejvyšší třídy, Intel Xeon E5-2500 jsou postaveny na Broadwell architektuře.

V porovnání, Mac Pro – který začíná na 2 999 dolarech – podporuje až 12jádrový Intel Xeon E5 čip, založený na ještě starší Ivy Bridge architektuře, která se začala dodávat už ve třetím čtvrtletí 2013. Má také pomalejší grafickou kartu AMD FirePro a pouze DDR3 paměti. Porty Thunderbolt 2 jsou už také zastaralé, nahrazené dvakrát rychlejší technologií Thunderbolt 3 s rychlostí přenosu 40 GB za sekundu.

Mac Pro je stále rychlý stroj, ale profesionálové chtějí ten nejnovější a nejlepší hardware, říká Bob O’Donnell, hlavní analytik pro firmu Technalysis Research.

„Porovnával bych ho více s low-endovou pracovní stanici,“ upřesňuje.

Desktop je stále adekvátní pro práci s úpravou videa nebo tvorbě aplikací, rychlejší počítače však umožní profesionálům věnovat se virtuální realitě, pokračuje O’Donnell.

Virtuální realita je zatím velmi specifický segment trhu, ale pomalu roste a bude stále důležitějším. A právě kvůli práci s ním bude pracovní stanice potřebovat stále větší a větší výkon, vysvětluje O’Donnell.

Apple prozatím nenaznačil, že by se ve větší míře soustředil na virtuální realitu, která má stále poměrně nejasnou budoucnost. Dříve v tomto měsíci však zakladatel firmy Oculus, Palmer Lucky, prohlásil, že podpora headsetu na zařízeních Mac bude; tedy pokud Apple někdy vydá “dobrý počítač,” schopný zvládnout stereoskopický obsah. Headsety pro virtuální realitu vyžadují po počítačích ty nejvýkonnější procesory a grafické karty.

Apple však musí myslet na více věcí, než jen virtuální realitu, aby si udržel své zákazníky u Macu Pro. Mohl by např. vstoupit na automobilový trh, a počítačem zpracovávaný design automobilů by se tak mohl uskutečňovat právě na takových pracovních stanicích, jakou je Mac Pro, popsal O’Donnell.

O’Donnell kromě toho naznačil, že by se Apple mohl pokusit spojit Mac Pro se svým „vše v jednom“ počítačem iMacem. Nebylo by to poprvé: V roce 2010 Apple ukončil svou Xserve produktovou linii a poskytl uživatelům návod na to, jak přejít právě k Macu Pro nebo Macu Mini.

Ale trpělivost často přináší ovoce. Pokud Apple takticky čeká s novou verzí Maca Pro, některé průlomové technologie by mohly posunout jeho desktop na míle daleko od jakékoli konkurence. Pak by se čekání mohlo více než vyplatit.

Tak třeba Intel nyní vyvíjí superrychlé Optane nevolatilní paměti a SSD, které se dostanou na high-endové herní desktopy a pracovní stanice již později v tomto roce. Intel tvrdí, že Optane, založený na 3D Xpoint technologii, je tisíckrát rychlejší a odolnější než NAND flashová úložiště. Odvážné tvrzení, ale pokud je pravdivé, posune sektor výpočetní techniky opět o něco dál.

Rychlejší grafické karty jsou také na cestě. Apple již dříve prokázal slabost pro firmu AMD, které se již blíží vydání plánované Polaris architektury, jež by opět mohla posunout hranice rychlosti grafických karet.

Přímý soupeř AMD, nVidia, tento týden vydala novou grafickou kartu nazvanou Tesla P100, založenou na, také nové, Pascal architektuře, která se zaměřuje na vysokorychlostní počítače. Počítá se též s vydáním další řady grafických karet Quadro, založených na Pascalu a vyráběných specificky pro pracovní stanice.

Cloud22

Apple může čekat s vylepšením svého Macu Pro proto, aby ukázal technologickou převahu vůči rivalům s Windows. U pracovních stanic neexistuje nic jako “dostatečně dobré,” sděluje O’Donnell.

„Je to o udržení významu,” dodává.