Hlavní navigace

Startupová společnost využívá umělou inteligenci k detekci kyberútoků – dřív, než se vůbec stanou

9. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © fuzzbones
Prevence je lepší, než následné řešení potíží, věří společnost Cylance, která se zaměřuje na využití umělé inteligence k detekci a prevenci kyberútoků. Ve středu oznámila, že se jí podařilo vybrat celých 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun) v Series D fázi financování. Novou peněžní injekci firma využije k rozšíření svých prodejních, marketingových a strojních oblastí.

Vlajková loď společnosti, nazvaná CylanceProtect, slibuje na umělé inteligenci založené zabezpečení koncových bodů, avšak za využití pouhého zlomku systémových zdrojů, vyžadovaných valnou většinou dnešních řešení. Tuto úsporu umožňují nové technologické inovace typu strojového učení.

Zatímco současné způsoby jako podpisy, heuristické algoritmy nebo sledování chování mají především reaktivní přístup, tj. reagují až na započatou hrozbu a vyžadují připojení k internetu, Cylance využívá umělou inteligenci k proaktivní analýze charakteristik souborů, a předvídá ještě před spuštěním na local hostu, zda jsou nebezpečné, nebo ne.

Detailněji: Cylance extrahuje miliony unikátních charakteristik kódu a analyzuje je proti naučeným statistickým modelům, aby odhalil cíle onoho kódu. Namísto spolehání se na porovnávání hashe a hashovací algoritmy, Cylance odhadne případné nekalé záměry souboru za méně než 100 milisekund. Spuštění souboru tak jde zabránit ještě v jeho rané fázi.

CylanceProtect ochrání proti různým systémovým a paměťovým útokům, spear phishingu (cílený phishing), zero day útokům, elevacím oprávnění, skriptům a nakaženým programům, říká Cylance. Eliminuje tak nutnost antivirového, detekčního a prevenčního softwaru. Připojení k internetu ani každodenní aktualizace nejsou nutné.

Podle firmy mají již přes tisíc zákazníků.

„Náš cíl změnit fungování zabezpečení koncových bodů pomocí strojového učení, abychom se díky němu naučili přemýšlet stejně, jako kyberútočníci, byl úspěšný,“ říká ředitel Cylance Stuart McClure. „Nyní musíme zajistit, že bude [náš program] vložen do rukou bezpečnostních expertů v podnicích, organizacích a vládách jak rychle to jen bude možné.“