Hlavní navigace

Štědrý den přinese také hromady starých telefonů

 Autor: © arska n - Fotolia.com
Podle Samsungu budou lidé na celém světě pod vánočním stromkem nacházet nejčastěji nový smartphone. Nemá to však jen pozitiva.
Pavel Kreuziger 13. 12. 2012

Sdílet

Společnost Asekol totiž varuje před tím, že každý nový telefon znamená zároveň jiný, který odejde „do důchodu“. Podle informací této organizace leží nyní v českých domácnostech ladem devět milionů nepoužívaných telefonů, přičemž mnohé z nich stále fungují.

Organizace, která se zabývá zpětným odběrem elektro odpadu, z toho důvodu organizuje sbírku starých, ale funkčních mobilů, kterou nazývá prostě „Věnuj mobil“. V rámci této akce mohou lidé udělat dobrý skutek a svůj starý mobil věnovat přes Asekol dětem v dětských domovech, pro něž pak takový telefon může být důležitým pojítkem s lidmi mimo domov. Takové děti přitom na nový smartphone nemají peníze.

skoleni31_1

Podle průzkumu Asekolu celých 49 procent lidí při výměně telefonu svůj starý přístroj nadále skladuje doma nebo jej věnuje známým, 32 procent lidí takový telefon vytřídí a 11 procent jej prodá. Bohužel se ještě stále najde šest procent lidí, kteří jej vyhodí do běžného směsného odpadu. Dvě procenta lidí se pak telefonu zbaví jiným, nespecifikovaným způsobem.

Zdroj: TZ Asekol