Hlavní navigace

Stereozesilovač Onkyo TX-8130

 Autor: Onkyo
Pro opravdové milovníky poslechu hudby ve stereu nepředstavují vícekanálové AV receivery optimální volbu. Tou je naopak klasický zesilovač pro jeden či dva páry reprobeden
Radek Kubeš 20. 1. 2016

Sdílet

Se slovem „klasický“ bychom ovšem v případě stereozesilovače Onkyo TX-8130 měli opravdu hodně šetřit. Klasická je totiž nanejvýš jeho koncepce a už nikoli hardwarová a softwarová výbava. Ani vyznavači hudby z CD či třeba vinylových desek totiž dnes nemusí být ochuzeni o možnost poslechu hudby z internetových streamovacích služeb nebo své digitalizované sbírky ve vysoce kvalitních, bezeztrátových formátech. 

 Onkyo

Černá a stříbrná elegance

Design zesilovače s hmotností téměř osm kilogramů nijak nevybočuje z aktuální řady produktů japonského výrobce – vše je podřízeno funkčnosti při zachování elegantních čistých linií. Čelní panel a kryt šasi může být vyvedený v černé, nebo stříbrné barvě. Hlavním prvkem je samozřejmě velký ovladač hlasitosti a nemohou chybět ani potenciometry pro regulaci hloubek, výšek a rozložení sterea. Čtvrtý otočný ovladač v řadě slouží pro volbu některého z digitálních či analogových vstupů.

Na zadní straně zesilovače jednoznačně převažují zdířky analogových vstupů nad digitálními (v poměru 7:2). Přestože si asi většina budoucích majitelů zesilovače TX-8130 se dvěma digitálními vstupy (v kombinaci optického a koaxiálního) vystačí, my bychom se přimlouvali za osazení alespoň jednoho dalšího optického vstupu. Dvě sady reprosoustav lze připojit prostřednictvím odizolovaných vodičů nebo banánků. USB konektor pro připojení externího disku najdeme na čelní straně přístroje, kde je sice dobře dostupný, ovšem při trvalém připojení bude nevzhledný kabel překážet.

Nastavení a ovládání zesilovače prostřednictvím tlačítek a displeje je snadné a intuitivní a podsvícení displeje lze ve dvou úrovních ztlumit. Čtyřem tlačítkům pod ovladačem hlasitosti lze přiřadit oblíbené rádiové stanice – jak ty klasické, tak i internetové. Výtku máme jen k dálkovému ovladači, posetému mnoha drobnými tlačítky, která se po hmatu jen velmi těžko rozlišují.

Nový převodník

Základem stereo zesilovače Onkyo TX-8130 je vysokoproudý EI transformátor, dva kondenzátory s kapacitou 8 200 µF a nový DAC převodník Asahi Kasei AK4452 (384 kHz/32bit). Firmware zesilovače umožňuje z disků připojených přes USB přehrávat digitalizovanou hudbu v mnoha formátech, jako jsou především MP3, WMA (i bezeztrátové WMA), FLAC, WAV, Ogg Vorbis, AAC, Apple Lossless, DSD 5.6 MHz a LPCM. Z internetových streamovacích služeb lze využít Spotify, Deezer a TuneIn Radio, streaming v domácí síti funguje přes DLNA. Síťové funkce zesilovače se ovládají prostřednictvím mobilních aplikací, dostupných pro zařízení s Androidem a iOS.

Jestliže porovnáme zařízení ze stejné cenové kategorie, měl by stereozesilovač svoji klíčovou roli při poslechu hudby plnit daleko lépe, než vícekanálový AV receiver. Jistě přitom není žádným překvapením, že Onkyo TX-8130 tento předpoklad bezezbytku splňuje. Ve spojení s vhodnými reproduktory hraje TX-8130 čistě a nahrávky reprodukuje velmi věrně a plasticky. Při rozumné úrovni hlasitosti jej jen velmi těžko dostanete do úzkých. Z výkonnostních parametrů zesilovače je ale jasné, že se hodí spíše pro ozvučení pracovny nebo menšího obývacího pokoje s regálovou reprosoustavou. Po připojení subwooferu může zesilovač sloužit i v rámci jednoduché sestavy domácího kina v konfiguraci 2.1. Je ale jasné, že k tomuto účelu primárně vyvinut nebyl.

S internetem, nebo bez?

Stereozesilovač Onkyo TX-8130 přijde přibližně na 13 000 korun, což je za zařízení jeho zvukových kvalit jistě přiměřená cena. Příplatek za vyšší verzi TX-8150 je ale pouze 3 000 korun a získáte za něj nejen trochu vyšší výkon na kanál (135 namísto 110 wattů), ale především i podporu Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay, digitální (DAB+) rádio a v neposlední řadě i další dvojici digitálních vstupů (po jednom optickém a koaxiálním). Z dlouhodobějšího pohledu se tedy jeví investice do moderními technologiemi a vstupy lépe vybaveného zesilovače TX-8150 jako trvalejší. Nabídka stereozesilovačů Onkyo je rozumně odstupňovaná, takže kdybyste si vystačili zcela bez síťových funkcí, je zde ještě velmi dostupný model TX-8020 s výkonem 90 wattů na kanál a cenou kolem 7 000 korun.

 

Technické specifikace stereozesilovače

Počet kanálů

2

Výkon na kanál

110 W

Frekvence

10-100 000 Hz (+1/-3dB)

Impedance

4-16 Ohm

Vstupy

2× digitální audio (1× optický, 1× koaxiální), 6× analogové audio, 1× phono vstup, 1× RJ-45 LAN

Výstupy

1× pre-out pro subwoofer, 1× line-out, 1× sluchátka

Rozměry a hmotnost

435 × 149 × 328 mm, 7,9 kg