Hlavní navigace

Steve Jobs končí jako CEO Applu.

25. 8. 2011

Sdílet

 Autor:
Tak nějak se již delší dobu očekávalo, že tento den jednou přijde. Den D přišel a Steve Jobs oznámil dopisem svou rezignaci na post CEO nejbohatší veřejné společnosti na světě, Apple.

Stál u jejího zrodu, musel odejít, aby se později opět vrátil a i díky němu je dnes Apple tam, kde je. Mnozí lidé dnes rozdělují dějiny nikoli na dobu před Kristem a po Kristu, ale na dobu před iPhonem a po něm.  Vtip? Nadsázka? Snad obojí. Pravdou je, že Apple přinesl uživatelům spotřební elektroniky dokonce několik revolucí. iPodem počínaje, nejnovějším přírůstkem do „i“ rodiny, iPadem konče.

Přikládáme dopis Steva Jobse, ve kterém doporučuje Tima Cooka, výkonného šéfa společnosti na post nového CEO Apple.

top100

 

To the Apple Board of Directors and the Apple Community:

I have always said if there ever came a day when I could no longer meet my duties and expectations as Apple’s CEO, I would be the first to let you know. Unfortunately, that day has come.

I hereby resign as CEO of Apple. I would like to serve, if the Board sees fit, as Chairman of the Board, director and Apple employee.

As far as my successor goes, I strongly recommend that we execute our succession plan and name Tim Cook as CEO of Apple.

I believe Apple’s brightest and most innovative days are ahead of it. And I look forward to watching and contributing to its success in a new role. 

I have made some of the best friends of my life at Apple, and I thank you all for the many years of being able to work alongside you.

Steve