Hlavní navigace

Stovky fleeceware aplikací na iOS a Androidu vydělávají miliony

29. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Fotolia © Syda Productions
Zkušební verze zdarma? Uživatelé naletí a zaplatí.

Výzkumníci odhalili stovky takzvaných fleeceware aplikací na Google Play a Apple App Storu. Svým tvůrcům vydělávají miliony dolarů, jejich účelem je přitom na zařízení uživatele instalovat stalkerware, spyware a různé reklamní aplikace, které zařízení v podstatě infikují.

Jejich účelem však není převzít kontrolu nad systémem nebo získat přístup k účtům uživatelů, ale špehovat, krást data a bombardovat chudáky uživatele reklamami, které generují zisk.

Dalším způsobem získávání peněz je lákat uživatelé na stažení softwaru, který si pak vyžádá obří sumy za „přeplatné“ k používání. Uživatelé vloží číslo kreditní karty a po krátkém trialu, který obvykle trvá tak týden, budou uživatelům pravidelně strhávány velké částky, kterých si mnozí nemusí hned všimnout a přijdou tak klidně o tisíce dolarů, v přepočtu desítky tisíc korun.

Fleeceware obvykle nabízí nějakou omezenou legitimní službu, ale obvykle jde o chabou kopii tradičního softwaru, který nenabízí nic navíc – a rozhodně neospravedlňuje vysokou částku předplatného.

Vývoj takových aplikací není ilegální, neboť uživatelé téměř vždy mají možnost předplatné zrušit – jen je často těžké přijít na to jak. Běžným způsobem je třeba malým písmem kdesi v aplikaci napsáno, že uživatel musí napsat e-mail na předem vypsanou adresu, kde musí specificky zažádat o zrušení předplatného.

Český Avast takto odhalil 204 fleeceware aplikací na App Storu a Play Storu, jen na iOS jich má být kolem 130 a generují zisky ve výši až 365 milionů dolarů.

Na Google Play jde překvapivě o daleko nižší částku – nějakých 38,5 milionů dolarů na 70 fleeceware aplikací. Je však možné, že výzkumníci zkrátka jen nenašli všechny.

Cloud24

Nejčastější formou fleecewaru jsou astrologie, různé horoskopy, software na filtrování fotografií či videa, hudební lekce, software na tvorbu memů a komixů, skenery QR kódu nebo PDF dokumentů a editace videa.

Pokud uživatel fleecewaru naletí, nemusí se ještě příliš obávat, stačí včas zrušit omezenou zkušební dobu. Na to však mnohdy zapomene – a pak už lituje utracených peněz. V některých případech může s vrácením peněz pomoci sám Google nebo banka, ale spoléhat na to rozhodně nejde.

Byl pro vás článek přínosný?