Hlavní navigace

Strach z úniků citlivých zdravotních dat je extrémní

21. 9. 2023

Sdílet

 Autor: © Sergey Nivens - Fotolia.com
Výměna digitálních informací je v dnešní podobě zdravotnictví doslova nezbytná – ať už jde o zlepšení péče, zjednodušení postupů či sdílení vyšetření. Noční můrou je ale možný únik citlivých dat.

I drobné nedostatky v zabezpečení dat mohou mít dalekosáhlé důsledky a zdravotnické organizace musí tyto problémy řešit, aby si udržely důvěru pacientů. Úniky zdravotnických údajů totiž mohou vést k celé řadě následků – počínaje krádeží identity či finančními podvody a konče ohrožením zdraví pacienta, pokud dojde k prozrazení citlivých zdravotních stavů.

Máte obavy ze zneužití svých citlivých zdravotních údajů technologickými giganty?

Úniky zdravotnických údajů mohou vést ke krádeži identity, finančním podvodům, poškození pověsti a dokonce i k ohrožení fyzického zdraví pacienta, pokud dojde k prozrazení citlivých zdravotních stavů.

Podle údajů, které uveřejnila firma Health Gorilla (získané byly dotazníkovým způsobem od téměř 1300 lidí) se 95 % pacientů obává možného úniku svých citlivých dat nebo lékařských záznamů.

Tři z deseti pacientů má podle svých slov extrémní obavy, 42 % respondentů pak vyjádřilo vážné obavy. Každý čtvrtý pacient pak má jen mírné obavy. Zajímavostí je, že pouze každý dvacátý dotázaný z této nepříjemné situace strach nemá – buď si riziko neuvědomuje, anebo  věří v současné metody zabezpečení, tvrdí analytici.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Ukazuje se také, že mnoho lidí je nedůvěřivých vůči velkým technologickým společnostem, jako jsou například Amazon, Apple, Google či Microsoft, které nabízejí služby pro ukládání a správu citlivých zdravotnických informací. 

Čtyři z deseti respondentů dokonce vyjádřilo absolutní nedůvěru v jejich schopnosti účinné ochrany jejich zdravotních dat. Mírné obavy pak vyjádřilo 27 % lidí.

Strach respondentů podle všeho pramení především z poznatků o narušení bezpečnosti v minulosti, dále z možnosti zneužití nebo neoprávněného přístupu. Zajímavostí je i fakt, že někteří lidé mají pochybnosti o důvodech těchto společností, proč tato data shromažďují.

Důvěryhodnost těchto technologických gigantů je naopak velice slabá – spíše důvěru má pouze jeden z pěti dotázaných, přičemž absolutní důvěru v to, že se s jejich daty zachází tak, aby je nešlo zneužít, má pouze 14 % respondentů.

webcast

Otázkou tedy je, co mají zdravotnická zařízení a velcí technologičtí poskytovatelé udělat, aby se důvěra v to, že dokážou s citlivými daty svých pacientů a uživatelů výrazně zvedla. 

Podle Viliuse Kardelise z firmy Atlas VPN je nutné, aby pacienti měli nad svými daty kontrolu a poskytovatelé byly schopni nabídnout tak přísná opatření, že se lidé budou opravdu cítit správcem svých zdravotních informací.

 

Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.

Byl pro vás článek přínosný?