Hlavní navigace

Studie: Android v rychlosti prohlížení webu poráží iPhone 4

18. 3. 2011

Sdílet

Společnost Blaze Software provedla test v prohlížení webu se smartphonem s operačním systémem Android a s iPhone 4 na 1000 webových stránkách. Jak si systémy vedly a pro koho hraje prodejní argument?

Studie: Android v rychlosti prohlížení webu poráží iPhone 4Nejnovější smartphone s operačním systémem Android načetl webové stránky o 52 % rychleji než konkurenční iPhone 4 od společnosti Apple s operačním systémem iOS 4.3. Test provedla společnost Blaze Software na tisících webových stránek.

Čas načtení webové stránky se pro obě zařízení lišil přibližně o sekundu v průměru po 45 000 testovacích kolech. Google Nexus S s prohlížečem Chrome načetl stránku v průměru za 2,144 sekundy zatímco iPhone 4 s iOS 4.3 s integrovaným prohlížečem dosahoval doby 3,254 sekundy.

V rámci testování bylo použito jak Wi-Fi, tak 3G mobilní připojení k internetu. Telefon s Androidem načetl stránky rychleji na 84 % testovaných webů. Podle studie Android nebyl pouze celkově rychlejší, ale také ve čtyřech z pěti případů poskytl rychlejší prohlížení a procházení stránek.

Blaze Software prohlašuje nestrannost průzkumu s tím, že nemá obchodní ani jakékoliv jiné vazby na žádnou z obou společností.

Rychlé neznamená rychlejší

Společnost obecně obě platformy označila za rychlé. Rychlost prohlížení webu navíc Apple i Google používají jako jeden z hlavních argumentů v marketingových kampaních.

Blaze zároveň překvapivě poukázal na to, že ani jeden z prohlížečů nevykazuje zásadní zrychlení oproti předchozím verzím. Google i Apple přitom optimalizovali výkon Javascriptu v nových verzích prohlížečů. Zrychlení můžete pozorovat spíše u komplexních aplikací, ale ne při běžném surfování.

Jako testovací aplikace byly použity WebView a UIWebView.

IT_PR_2023

Apple označil studii za „špatnou“

Tisková mluvčí společnosti Apple, Trudy Muller, v rozhovoru uvedla, že „studie je špatná, protože ve skutečnosti na iPhonu netestovala prohlížeč Safari.“ Místo toho se podle ní výzkum spoléhal na výsledky zabudovaného prohlížeče, který nevyužívá výhody optimalizace provedené v nové verzi Safari.

Guy Podjarny v reakci uvedl, že testování bylo provedeno za předpokladu, že Apple provedl stejný update v zabudovaném prohlížeči jako v prohlížeči Safari. Přiznal, že v tomto případě mohl zabudovaný prohlížeč podat odlišné výsledky a že jsou ochotni provést nový výzkum, pokud Apple zahrne optimalizaci výkonu také do zabudovaného prohlížeče.

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?