Hlavní navigace

Studie: Firmy se hromadně zbavují počítačů

České společnosti se stále častěji zbavují až desítek serverů – dobrovolně. Nahrazují je virtuálními servery, jejichž údržba je snadná a navíc levnější. Firmy tak sníží náklady na nákup a provoz informačních technologií až o 30 procent.
Martin Noska 9. 6. 2008

Sdílet

České společnosti se stále častěji zbavují až desítek serverů – dobrovolně. Nahrazují je virtuálními servery, jejichž údržba je snadná a navíc levnější. Firmy tak sníží náklady na nákup a provoz informačních technologií až o 30 procent.

Zatímco nároky na firemní informační technologie rostou, rozpočty a pracovní týmy zůstávají stejné. Firmy proto řeší problém, jak s minimálními náklady zajistit bezproblémový chod výpočetní techniky. Stále větší počet manažerů proto hledá východisko v její virtualizaci.

Podle analýzy společnosti S&T CZ virtualizace snižuje náklady na nákup a provoz informačních technologií až o 30 procent. „Namísto údržby mnoha serverů se totiž specialisté starají pouze o jediný. Ušetří se tak na výdajích za hardware, údržbě, energii, chlazení počítačů a vybavení prostorů pro provoz serverů včetně nájemného,“ vysvětlil Petr Mácha ze spolešnosti S&T CZ. Specialisté IT podpory se navíc mohou místo rutinní údržby věnovat důležitějším úkolům.

Mnohé firmy k virtualizaci donutí až dramatický růst nákladů. „Manažeři obvykle zpozorní, až když náklady na provoz IT představují 70 procent z celkových výdajů na vlastnictví informačních technologií. To je zbytečně pozdě,“ podotkl Petr Mácha.

Podle průzkumu společnosti Coleman Parks zhruba 88 procent firem plánuje v příštích dvou letech do virtualizačních projektů více investovat. „Meziročně se poptávka po virtualizaci v Česku zdvojnásobila. Řádově ročně u zákazníků zvirtualizujeme stovky serverů,“ dodal Petr Mácha. Stále častěji začínají virtualizovat i malé a střední firmy. „Dříve jsme zaznamenávali především zájem ze strany firem s několika sty zaměstnanci, dnes virtualizaci nasazují i ve společnostech s několika desítkami pracovníků,“ řekl Mácha.
Nenechte si ujít:
Virtualizace. Budoucnost nebo slepá vývojová větev?

Virtuální počítače v Česku zažívají boom

Virtualizace už přichází i na desktopy

Virtualizační řešení na USB

Desktop virtualizovaný na mnoho způsobů

Důvodem pro virtualizaci je i využití stávajících kapacit zakoupeného hardwaru. Bez virtualizace totiž zůstává 90 procent početního výkonu serveru nevyužito. Podle analytiků společnosti IDC firmy loni ve světě zbytečně utratily přes 140 miliard dolarů za nevyužitou kapacitu serverů.