Hlavní navigace

Studie: Za úspěch open source mohou tradiční výrobci softwaru!

21. 12. 2008

Sdílet

Úspěch open source software je způsobený hlavně jeho rapidní komercionalizací spíše než svojí samotnou podstatou a stojí za ním opět tradiční výrobci softwaru, tvrdí nový report zaměřený na toto téma

Úspěch open source software je způsobený hlavně jeho rapidní komercionalizací spíše než svojí samotnou podstatou a stojí za ním opět tradiční výrobci softwaru, tvrdí nový report zaměřený na toto téma.

Studie s názvem „Power, Speed and Assimilation: Open Source Changes the Industry, and the Industry Changes Open Source“, kterou zveřejnila společnost Saugatuck Technology, doslova tvrdí, že za výrazný boom open source mohou velcí IT dodavatelé jako IBM a Microsoft. Open source řešení nejsou jen o ceně, ale také o přístupu, protože jsou méně podřízená dodavateli a jsou více o samotné myšlence projektu. Open source se spolu se svým vývojem stále více orientuje na byznys řešení a stává se tak více a více komerčním řešením.

Dnešní realitou je to, že většina open source softwaru přichází od dobře strukturovaných a řízených vývojářských komununit, za kterými stojí velcí výrobci softwaru, jako je třeba IBM, Microsoft, Oracle, SAP, Sun a další, říkají autoři. Právě tyto velké firmy mají klíčový vliv na pronikání open source do oblasti byznysu a je ironií, že tak vlastně konkurují svým vlastním řešením s uzavřeným kódem. Nicméně požadavek trhu je dnes jasný – zahrnovat do svých řešení i open source kódy a velcí výrobci se proto snaží reagovat právě těmito kroky, neboť se to po nich žádá, shrnuje studie.

Report, který navazuje na dvě podobné studie z let 2006 a 2007, je ke stažení ze stránek firmy Saugatuck Technology a jsou v něm obsažena data získaná z řady zdrojů včetně prodejců, vývojářů a vedoucích v oblasti IT. Nicméně jeho download je zpoplatněn.