Hlavní navigace

Superlevný tablet Amazonu odhalen, pozici iPadu ale nehrozí

29. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnost Amazon včera odhalila první generaci svých tabletů s názvem Kindle Fire. Experti se shodují, že Apple se zatím nemá čeho obávat.

I když je zřejmé, že za plánovanou cenu 199 dolarů (asi 3600 Kč) si tablet Kindle Fire od Amazonu určitě získá řadu zájemců i silné postavení na trhu, bude to ve zcela opačném spektru, než na jaké se zaměřuje Apple.

Kindle Fire by se měl začít dodával v polovině listopadu, ale Amazon jej chtěl představit již nyní, před tiskovou konferencí Applu naplánovanou příští týden, kdy bude odhalen nový iPhone (více viz článek iPhone 5 bude oficiálně představen za méně než týden), protože podle komentátorů je jasné, že Apple na sebe na dlouhou dobu strhne pozornost médií a jakákoliv novinka Amazonu by zůstala v pozadí této události.

Nově představený tablet Kindle Fire využívá 7“ podsvícený dotykový displej s rozlišením 1024 x 600 bodů, blíže kindle firenespecifikovaný dvoujádrový procesor ARM s frekvencí pravděpodobně 1 GHz, má úložnou kapacitu 8 GB a k dispozici bude jen verze s Wi-Fi. Jako operační systém byl také podle očekávání zvolen Android 2.3 a příznivá je zejména hmotnost, která je u přístroje Amazonu o třetinu nižší než u iPadu.

Brian White ze společnosti Ticonderoga Securities, komentuje uvedení tohoto tabletu slovy, že zabiják iPadu z něj nejspíš nebude a i přes cenovou politiku Amazonu, širokou uživatelskou základnu a bohatý ekosystém nabízející digitální obsah se rozhodně nejedná o konkurenci pro tablety od Applu. S tím souhlasí i Carolina Milanesiová, analytička Gartneru, podle níž bude Kindle Fire spíše útočit do „vlastních řad“, tj. na další modely tabletů s OS Android a postiženi budou zejména takoví konkurenti, jako Samsung či Lenovo. Také rozměry Kindle Fire jsou podle Milanesiové odpovídající pro zařízení určené ke konzumaci obsahu, nikoliv pro jeho tvorbu, jak je to možné u iPadu. Analytička Gartneru dále upozorňuje na to, že tabletu od Amazonu chybí i některé důležité funkce jako mikrofon a kamera a podle ní nebyl od Amazonu chytrý tah nevybavit jej tímto hardwarem. Uživatelé nenajdou ani další funkce, kterými řada konkurenčních modelů disponuje, jako třeba HDMI, Bluetooth, GPS, slot na MicroSD karty či podporu 3G sítí. Nízká cena si zjevně vybrala svoji daň a podle Analytiků možná Amazon svoji snahu o co nejlevnější zařízení dotáhl až do příliš hořkého extrému.

Mezi další novinky Amazonu představené na včerejší tiskové konferenci patří nová generace čteček elektronických knih Kindle, která nyní bude začínat na ceně 79 dolarů, čímž mohou oslovit širší skupinu zájemců než dosud. U dražších modelů pak Amazon nabízí dotykový displej či 3G připojení.