Hlavní navigace

Superúsporné modulární servery HP nově podporují i Xeony

27. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Hewlett-Packard
HP v září zpřístupnilo variantu svého serveru Moonshot se 64bitovým procesorem ARM a stalo se tak vůbec prvním výrobcem, který takový procesor u serveru začal nabízet. A v těchto dnech jej uvedlo i s procesory Intel Xeon.

HP již delší dobu nabízí verzi svého serveru Moonshot s nízkoenergetickým procesorem Intel Atom a varianta s Xeonem tak má sloužit jako alternativa pro zákazníky, kteří chtějí výkon navíc. Server s názvem Moonshot ProLiant m710 využívá čtyřjádřový Xeon s označením E3-1284L v3 a v procesoru je integrována i GPU.

Stejně jako jiné servery řady Moonshot, i m710 zvládne dělat více věcí naráz - jak dodal šéf Moonshot R&D Gerald Kleyn, m710 je ideální pro současný provoz aplikací a kódování videa.

Pro běh aplikací se HP spojilo se společností Citrix, jejíž software XenApp umožní streamování aplikací Office a dalších programů koncovým uživatelům. Licence XenApp však v základní ceně m710 není obsažena a uživatelé si ji tak budou muset dokoupit. Stejně tak bude třeba dokoupit licenci OS Windows Server 2012.

Pro kódování videa se pak HP spojilo s firmami Vantrix a Harmonic. Díky jejich řešení bude údajně možné streamovat 20x více videa, než u běžných stejně velkých serverů. Toho podle HP Moonshot umí dosáhnout díky svému designu.

Každý server má formu malé kazety, která se zapojí do šasi Moonshotu. Díky sdílenému chlazení a propojenými síťovými kartami a vypínači dokázalo HP umístit do serveru 45 kazet. A to už je velké množství serverů na tak malém prostoru.

HP představilo také druhý server řady Moonshot, jímž je m350 zaměřený na providery hostingu. Každá kazeta u tohoto serveru obsahuje čtyři osmijádrové procesory Atom C2730 a v šasi je tak celkem 1440 jader.

HP tak stále udržuje svou strategii, v rámci které nabízí různé varianty serverů ke konkrétním účelům. Podle tvrzení vedení Moonshotu spotřebuje až o 90 % méně energie a o 80 % méně místa než tradiční servery.

Stále však není jasné, zda zákazníci budou mít o Moonshot takový zájem, aby HP i nadále pokračovalo v jeho vývoji. Jak uvedla šéfka společnosti Meg Whitmanová, Moonshot začne HP generovat smysluplné tržby až v příštím roce. ProLiant m710 s procesorem Intel Xeon začíná na 55 147 dolarech a m350 na 85 372 dolarech.