Hlavní navigace

Své vyhledávání Google inovoval podle trendů pro mobily

16. 6. 2011

Sdílet

Google se s novými nástroji inspiroval u mobilního vyhledávání Společnost desktopovým uživatelům zpřístupnila trojici funkcí známých z mobilního vyhledávání.

Některé však fungují pouze na jednom konkrétním prohlížeči, kterým je přirozeně Google Chrome. Jednou z takových funkcí je i hlasové vyhledávání, které je kromě mobilních přístrojů nově dostupné i pro desktopové uživatele. „S hlasovým vyhledáváním už nebudete muset psát na malý dotykový displej. Prostě jen řeknete svůj dotaz a odpověď přijde vzápětí,“ napsal jeden z vývojářů na firemním blogu.

Další funkcí podobnou té z mobilních telefonů je vyhledávání podle obrázku či fotografie. Google Goggles je možné používat k vyhledávání podle fotografií pořízených telefonem již od roku 2009. V tomto týdnu Google zpřístupnil podobnou funkci i desktopovým uživatelům.

Služba umožňuje přímo nahrát vlastní obrazový soubor nebo jen vložit jeho webovou adresu a Google se pokusí zjistit, o co vlastně jde. Pro náročnější uživatele je pak k dispozici i šikovné rozšíření, díky kterému je možné nechat vyhledávat jakýkoliv obrázek na webu pouhým kliknutím pravým tlačítkem myši.

 

Demonstrační video nového způsobu vyhledávání Googlu.

 

Poslední novinkou, která má zlepšit a především zrychlit vyhledávání, je Instant Pages. Při zobrazení výsledků Google načte stránky umístěné na prvních pozicích výsledků vyhledávání ještě předtím, než na daný odkaz uživatel vůbec klikne.

Na demonstračním videu vývojáři jasně ukazují, jaký je rozdíl mezi běžným a instantním vyhledáváním. Zatímco nyní může načtení celé stránky trvat i několik vteřin, s instantním vyhledáváním prý tento čas klesne na úplné minimum - nula vteřin.