Hlavní navigace

Switch ethernet: Jak vybrat ten správný?

2. 9. 2020

Sdílet

 Autor: enterphoto / Shutterstock.com
Domácí nebo firemní switch?

Síťový prvek switch ethernet má za úkol propojit koncová zařízení nebo části sítě. Jak vybrat toto zařízení koordinující síťový provoz?

Domácí nebo firemní switch?

Budete pro vaše potřeby používat domácí nebo firemní switch ethernet? Domácí switche se vyznačují příznivou cenou a velmi jednoduchým nastavením – hodí se proto pro malé podniky nebo pro jednotlivé domácnosti. Většinou jej stačí pouze rozbalit a zapojit, vše ostatní dokáže sám. Oproti tomu firemní switch je výkonné a robustní řešení: obsahuje větší zásobu portů a má prokazatelně lepší parametry. Tento switch lze konfigurovat a přizpůsobit je tak požadavkům jednotlivých sítí.

Rychlost switchů

Přepínací kapacita switche definuje jeho přepínací schopnosti. Právě tento parametr definuje výkon switche. Datová propustnost jednoho LAN portu je označena pod přenosovou rychlostí LAN portů. Za vyšší standard se zde považuje Gigabit Ethernet, ale celá řada koncových zařízení ještě stále obsahuje pouze starší přístroje Fast Ethernet. V podnikové sféře se dnes již setkáte i s 10 Gigabit Ethernet.

cyber23

Jaké existují porty switche

Standardní síťový konektor známý z běžných počítačů a dalších síťových prvků naplňuje požadavky všech standardů Ethernet: tento prvek nese označení RJ-45. Další port je označen jako SFP: tento vysílač a přijímač se zapojuje pomocí elektronického rozhraní, ale k přenosu dat využívá optická vlákna. Dalším portem je již zmiňovaný Fast Ethernet, který nese označení 10/100Base-T. Gigabit Ethernet s maximální přenosovou rychlostí 1000 Mbit/s je označen jako 10/100/1000Base-T.

Ještě je dobré zmínit, že existují dva základní typy switche. Desktop lze umístit buď na stolní desku, nebo je možné jej zavěsit na zeď. Rack je systém rozvaděčů, do kterého se switche uchycují společně s dalšími síťovými prvky.

Byl pro vás článek přínosný?