Hlavní navigace

Symbian Anna - špetka naděje pro umírající OS

14. 4. 2011

Sdílet

Nokia v dohledné době uvolní upgrade svého operačního systému Symbian^3. Vylepšená funkcionalita cílí především na podnikovou sféru a vývojáře aplikací.

Finský výrobce mobilních telefonů Nokia v úterý oznámil, že během několika měsíců uvolní pro svou poslední verzi mobilního OS Symbian^3 softwarový upgrade, jenž bude atraktivně označen dívčím jménem Anna. Nokia podle vlastních slov vnímá chystaný upgrade jako důkaz, že Symbian nehodila definitivně přes palubu a chystá se jej ještě alespoň nějakou dobu podporovat. Vzhledem ke smlouvě s Microsoftem zavazující Nokii prodávat své smartphony s OS Windows Phone 7 se takto finská společnost snaží alespoň částečně zajistit prodeje-schopnost několika nových modelů smartphonů, které na Symbianu s upgradem Anna poběží.

soutez_casestudy

Co tedy Anna přinese? Změny dozná virtuální klávesnice, jež bude podporovat landscape mód, přičemž v textových zprávách a při vyhledávání v aplikaci Ovi Maps se budou automaticky nabízet dokončení započatých slov. Dále se dočkáme updatu často kritizovaného webového prohlížeče, který nyní slibuje intuitivní uživatelské rozhraní a vyšší výkon. Samozřejmě nebude chybět navigační aplikace Ovi Maps, jež bude implicitně předinstalována ve verzi 3.6. Vývojáři pak jistě ocení nejnovější verzi knihovny Qt.

Podle tvrzení Nokie se s Annou setkáme ještě v tomto kvartále, kdy jí budou vybaveny nejprve telefony Nokia E6 a X7. Později by měla Anna osídlit taktéž smartphony N8, C7, C6-01 a E7.

Byl pro vás článek přínosný?