Hlavní navigace

Symform ukládá data zákazníků v cizích počítačích

11. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
Crowdsourcové internetové úložiště Symform rozšiřuje nabídku bezplatných síťových úložišť i na malé a střední firmy. Kromě barterových položek nabízí i standardní placené služby.

Poskytovatel virtuálního diskového prostoru v síti založeného na principu peer-to-peer oznámil, že nově nabízí neomezenou diskovou kapacitu všem podnikovým zákazníkům, kteří budou za poskytované služby platit svým volným diskovým prostorem.

Služba Symform začala fungovat v roce 2009 službou „Cooperative Storage Cloud“. Tu využívali především malí poskytovatelé virtuálních disků, kteří za 15 dolarů měsíčně získali neomezený prostor, na němž mohli stavět vlastní služby nabízené dalším zákazníkům.

Nový model Symformu je zaměřen na podniky, kterým nabízí své služby za možnost využívání jejich diskové kapacity. S místem obchoduje v kurzu 2:1, tedy za 2 GB volného místa na disku poskytuje 1 GB místa na virtuálním disku. Za těchto podmínek nabízí v podstatě neomezený prostor, záleží pouze na tom, kolik místa do společné pokladny zákazník vloží.

Ti, kdo před výměnným obchodem preferují finanční úhradu, si mohou zvolit jeden ze tří programů určených podnikovým uživatelům. Disk s kapacitou 300 GB stojí bezmála 15 dolarů měsíčně (zhruba 300 korun), 1 TB volného místa přijde na 50 dolarů (1000 korun) a 4 TB na 200 dolarů (4000 korun). Další službou je prostor pro ukládání záloh. V tom případě platí uživatel měsíčně 15 centů (3 koruny) za 1 GB.

Dave Simpson, analytik z agentury 451 Research , se domnívá, že na Symformu se od ostatních poskytovatelů cloudových úložišť odlišuje právě oním barterovým přístupem. „Je to zajímavá nabídka, která může snížit náklady a přitom nabídnout vyšší výkon a zabezpečení prostřednictvím cloudu, který ukládá data po celém světě,“ prohlásil. „A příznivé finanční výsledky Symformu dokazují, že koncoví uživatelé i distributoři tento koncept vnímají pozitivně,“ dodává Simpson.

Software Symformu zálohuje nové nebo upravené soubory do cloudu typu peer-to-peer, který je distribuován v rámci celého internetu zhruba ve 150 různých zemích. Pokud využívá kapacitu zákazníka, rozdělí si ji do bloků po 64 MB, které dále rozloží na 96 fragmentů. Z nich potom sestaví pole RAID 5 nebo RAID 6, pomocí kterých zajišťuje ochranu dat v jednotlivých fragmentech. Veškerý uložený obsah je šifrován pomocí 256bitových klíčů AES.