Hlavní navigace

Synology DiskStation DS 212j

www.kobe.cz, www.synology.cz Hudba, fotografie, filmy, seriály, data. Vše na jednom místě, utříděné, vždy a snadno přístupné. Pro mnohé z nás zůstává taková představa nedostižno...
Redakce 29. 11. 2011

Sdílet


www.kobe.cz, www.synology.cz

Hudba, fotografie, filmy, seriály, data. Vše na jednom místě, utříděné, vždy a snadno přístupné. Pro mnohé z nás zůstává taková představa nedostižnou z mnoha důvodů – nemáme čas na třídění dat, nemáme stolní PC, na němž by mohla být v domácnosti snadno sdílena, a pokud je přece jen máme, tak nemáme chuť platit enormní částky za elektřinu, kterou stolní počítač v nepřetržitém provozu (ten je pro snadnou a neustálou dostupnost dat prakticky nezbytný) obvykle sežere. Jednoduše řečeno: potřebujeme fileserver či síťové úložiště, tedy NAS. Problematika fileserveru, tedy počítače postaveného speciálně za účelem sdílení a zálohování dat, by vydala na několikastránkový samostatný článek, my tentokrát zůstaneme u tématu síťového úložiště – konkrétně novinky v portfoliu značky Synology: DS 212j.

Název napoví

Nomenklatura Synology je poměrně jednoduchá. První číslo označuje počet šachet pro pevné disky, následující dvě modelový rok, písmeno na konci kategorii, v tomto případě znamená j cosi jako „junior“, tedy model, který sice nenabízí špičkový výkon, na druhou stranu je ale k dispozici za velmi příznivou cenu. Ostatně pro domácí použití je špičkový výkon (tak, jak ho chápe Synology) nezbytný skutečně zřídka – k NAS obvykle přistupuje pouze jeden či dva uživatelé současně a sdílená data většinou zahrnují hudbu, filmy a fotografie, tedy nic „byznysově-kritického“.
Dvoudiskový NAS považujeme za naprostou nezbytnost (i když při momentálně nafouknutých cenách disků možná začnete s osazeném disku jediného) z hlediska ochrany dat před případnou havárií disku, která je ve skutečně dlouhém horizontu (pět a více let) jen otázkou času. Znamená to ovšem koupit dva disky identické kapacity (a ideálně i parametrů) a zapojit je v režimu RAID 1, kdy je jejich obsah zrcadlen – na obou discích jsou tedy táž data a při selhání jednoho z nich zůstanou zachována na druhém. V případě Synology můžete využít i hybridní RAID, který umožňuje kombinovat disky různých velikostí a zrcadlit tak pouze část kapacity. To vás pochopitelně nechrání před pohromami, jako je povodeň, požár či vloupání – data, o která opravdu nechcete přijít, byste proto měli mít zálohována a uložena ještě na jiném místě nebo v některé bezpečné „cloudové“ službě.

Novinky

Od předchozího modelu DS211j se nová dvěstědvanáctka liší větší operační pamětí, což je výhoda při provozu některých aplikací a protokolů (například Logitech Squeezebox Server) a především nižší spotřebou – pouhých 5,5 W v režimu spánku disků a 17,5 W za provozu. Tak nízké spotřeby skutečně nedosáhnete ani s velmi úsporným fileserverem postaveným na platformě jako AMD E-350.
Vlastní provedení NAS se od předchozího modelu příliš neliší. Plastové šasi má na zadní straně velký (a co je důležité, i tichý) ventilátor, dva USB porty pro připojení externích disků či sdílené tiskárny a rychlý (gigabitový) LAN port, na čelní pak diody informující o stavu zařízení, disků a sítě. NAS nemá vestavěné Wi-Fi, nicméně můžete jej připojit do bezdrátové sítě buď prostřednictvím Wi-Fi routeru nebo LAN/Wi-Fi adaptéru – každopádně nejlepších výsledků při přenosu souborů dosáhnete u stolních PC či HTPC pomocí klasických LAN kabelů (ideálně podporujících společně s routerem či switchem gigabitovou LAN). Do NAS můžete osadit jak 3,5”, tak i 2,5” disky o celkové maximální kapacitě 6 TB (2× 3 TB) – to pochopitelně za předpokladu, že nevyužijete zrcadlení disků. Hlučnost úložiště závisí pochopitelně i na použitých discích, podle výrobce by měla činit téměř neslyšitelných 18 dB (A), nicméně v reálném provozu se pohybuje spíše kolem 25–28 dB, což je v i v domácím prostředí prakticky neslyšitelné.
DSM 3.2

Srdcem Synology je vlastní operační systém Disk Station Manager v aktuální verzi 3.2. DSM je skutečným tajemstvím úspěchu NAS zařízení Synology, neboť nabízí podporu snad všech myslitelných funkcí a protokolů i možnosti instalace dalších, dostupných na webových stránkách výrobce. DSM také poskytuje přehledné rozhraní pro správu z Windows, Linuxu či MacOS – úvodní fáze jeho instalace na disky (ty budou při instalaci přeformátovány, máte-li na nich již data, musíte je před vložením disků do NAS dočasně zálohovat někam jinam) je řešena pomocí speciální aplikace, kterou je třeba nainstalovat, další správa se pak již odehrává prostřednictvím webového prohlížeče.
Množství funkcí a protokolů, které DSM nabízí, je skutečně nepřeberné – FTP server, poštovní server, webový server (PHP/MySQL), surveillance station pro připojení IP bezpečnostních kamer (v ceně je licence pro jednu kameru, připojit lze až pět), download station pro HTTP, FTP, NZB, BitTorrent a Emule, tiskový server, řada doplňkových balíčků zahrnujících například zálohovací nástroje, VPN server, Squeezebox Server, Wordpress, Apple Time Machine a řadu dalších.
Samostatnou kapitolou je DLNA/UPnP a iTunes server. Ty podporují prakticky všechny myslitelné audio i video formáty (v případě iTunes je pochopitelně seznam o poznání kratší), výrobce uvádí takříkajíc „garantovanou“ podporu PS3 a XBOX 360, nicméně při našem testu si se Synology rozuměly i síťové BD přehrávače či DLNA kompatibilní televize. Třešničkou na dortu jsou pak speciální aplikace pro telefony iPhone a Android, umožňující streamování hudby, přístup k souborům či fotografiím a další funkce.

Svižný a úsporný

Ve své cenové kategorii patří Sylology 212j k těm nadprůměrně rychlým NAS (rychlost ale pochopitelně závisí i na použitých discích a jejich konfiguraci). Při běžném provozu dosahuje rychlost čtení mezi 50 a 80 MB/s, zápisu 35 až 50 MB/s (v závislosti na velikosti souborů a konfiguraci disků). Konfigurace, sestavení (instalace disků) a ovládání jsou díky DSM poměrně snadné a zvládne je i mírně pokročilý uživatel Windows či MacOS. Používání některých „balíčků“ již může být o něco náročnější a vyžaduje alespoň mírnou znalost angličtiny, nicméně odměnou vám bude takřka nepřeberné množství funkcí. Obrovským plusem je skutečně nízká spotřeba a hlučnost (při více než solidním výkonu, který je jednoznačně vyšší než u předchozí generace). Zkrátka a dobře, DS212j je ideální domácí NAS pro zálohování dat či funkci hudebního a filmového serveru.

NAS pro 2 disky 3,5”, celková kapacita až 6 TB
CPU: 1,2 GHz, RAM: 256 MB
Rozhraní: 2× USB 2.0, Gigabit LAN
Rozměry: 165 × 100 × 225,5 mm
Hmotnost: 0,94 kg