Hlavní navigace

Synology DiskStation DS212j

 Autor:
Ideální domácí NAS pro zálohování dat nebo hudební a filmový server.
Lukáš Erben 18. 12. 2011

Sdílet

Hudba, fotografie, filmy, seriály, data. Vše na jednom místě, utříděné, vždy a snadno přístupné. Problematika fileserveru, tedy počítače postaveného speciálně za účelem sdílení a zálohování dat, by vydala na samostatný článek, my tentokrát zůstaneme u tématu síťového úložiště – konkrétně novinky v portfoliu značky Synology: DS212j.

dj212j

Dvoudiskový NAS považujeme za nezbytnost (i když při momentálně nafouknutých cenách disků možná začnete s osazením disku jediného) z hlediska ochrany dat před případnou havárií disku, která je ve skutečně dlouhém horizontu (pět a více let) jen otázkou času. Znamená to ovšem koupit dva disky identické kapacity (a ideálně i parametrů) a zapojit je v režimu RAID 1, kdy je jejich obsah zrcadlen – na obou discích jsou tedy táž data. V případě Synology můžete využít i hybridní RAID, který umožňuje kombinovat disky různých velikostí a zrcadlit tak pouze část kapacity. To vás pochopitelně nechrání před pohromami, jako je povodeň, požár či vloupání – data, o která opravdu nechcete přijít, byste proto měli mít zálohována a uložena ještě na jiném místě nebo v některé bezpečné „cloudové“ službě.

Od předchozího modelu DS211j se nová dvěstědvanáctka liší větší operační pamětí, což je výhoda při provozu některých aplikací a protokolů (například Logitech Squeezebox Server) a především nižší spotřebou – pouhých 5,5 W v režimu spánku disků a 17,5 W za provozu. Tak nízké spotřeby skutečně nedosáhnete ani s velmi úsporným fileserverem postaveným na platformě jako AMD E-350.

dj212j

Vlastní provedení NAS se od předchozího modelu příliš neliší. Plastové šasi má na zadní straně velký (a co je důležité, i tichý) ventilátor, dva USB porty pro připojení externích disků či sdílené tiskárny a rychlý (gigabitový) LAN port, na čelní pak diody informující o stavu zařízení, disků a sítě. NAS nemá vestavěné Wi-Fi, nicméně můžete jej připojit do bezdrátové sítě buď prostřednictvím Wi-Fi routeru, nebo LAN/Wi-Fi adaptéru – každopádně nejlepších výsledků při přenosu souborů dosáhnete u stolních PC či HTPC pomocí klasických LAN kabelů (ideálně podporujících společně s routerem či switchem gigabitovou LAN). Do NAS můžete osadit jak 3,5”, tak i 2,5” disky o celkové maximální kapacitě 6 TB (2× 3 TB) – to pochopitelně za předpokladu, že nevyužijete zrcadlení disků. Hlučnost úložiště závisí pochopitelně i na použitých discích, podle výrobce by měla činit téměř neslyšitelných 18 dB (A), nicméně v reálném provozu se pohybuje spíše kolem 25–28 dB, což je i v domácím prostředí prakticky neslyšitelné.

Srdcem Synology je operační systém Disk Station Manager ve verzi 3.2. DSM je skutečným tajemstvím úspěchu NAS zařízení Synology, neboť nabízí podporu snad všech myslitelných funkcí a protokolů i možnosti instalace dalších, dostupných na webových stránkách výrobce. DSM také poskytuje přehledné rozhraní pro správu z Windows, Linuxu či MacOS – úvodní fáze jeho instalace na disky je řešena pomocí speciální aplikace, kterou je třeba nainstalovat, další správa se pak již odehrává prostřednictvím webového prohlížeče.

dj212j

Množství funkcí a protokolů, které DSM nabízí, je nepřeberné – FTP server, poštovní server, webový server (PHP/MySQL), surveillance station pro připojení IP bezpečnostních kamer (v ceně je licence pro jednu kameru, připojit lze až pět), download station pro HTTP, FTP, NZB, BitTorrent a Emule, tiskový server, řada doplňkových balíčků zahrnujících například zálohovací nástroje, VPN server, Squeezebox Server, Wordpress, Apple Time Machine a řada dalších.

Samostatnou kapitolou je DLNA/UPnP a iTunes server. Ty podporují prakticky všechny myslitelné audio i video formáty (v případě iTunes je pochopitelně seznam o poznání kratší), výrobce uvádí takříkajíc „garantovanou“ podporu PS3 a Xbox 360, nicméně při našem testu si se Synology rozuměly i síťové BD přehrávače či DLNA kompatibilní televize. Třešničkou na dortu jsou pak speciální aplikace pro telefony iPhone a Android, umožňující streamování hudby, přístup k souborům či fotografiím a další funkce.

dj212j

Ve své cenové kategorii patří Sylology DS212j k těm nadprůměrně rychlým NAS (rychlost ale pochopitelně závisí i na použitých discích a jejich konfiguraci). Při běžném provozu dosahuje rychlost čtení hodnot mezi 50 a 80 MB/s, zápisu 35 až 50 MB/s (v závislosti na velikosti souborů a konfiguraci disků). Konfigurace, sestavení (instalace disků) a ovládání jsou díky DSM poměrně snadné a zvládne je i mírně pokročilý uživatel Windows či MacOS. Používání některých „balíčků“ již může být o něco náročnější a vyžaduje alespoň mírnou znalost angličtiny, nicméně odměnou vám bude takřka nepřeberné množství funkcí. Obrovským plusem je skutečně nízká spotřeba a hlučnost (při více než solidním výkonu, který je jednoznačně vyšší než u předchozí generace). Zkrátka a dobře, DS212j je ideální domácí NAS pro zálohování dat či funkci hudebního a filmového serveru.

Kapacita: NAS pro 2 disky 3,5”, celková kapacita až 6 TB
CPU: 1,2 GHz
RAM: 256 MB
Rozhraní: 2× USB 2.0, Gigabit LAN
Rozměry: 165 × 100 × 226 mm
Hmotnost: 940 g
Cena: 5028 Kč včetně DPH

www.kobe.cz