Hlavní navigace

Synology DiskStation DS411slim

1. 1. 2012

Sdílet

www.czc.cz Sdílení dat je dnes středem každé digitální domácnosti – přesuny dat mezi počítačem, notebookem, tabletem a televizorem se staly realitou všedního dne. Jak se v těchto...
www.czc.cz
Sdílení dat je dnes středem každé digitální domácnosti – přesuny dat mezi počítačem, notebookem, tabletem a televizorem se staly realitou všedního dne. Jak se v těchto podmínkách osvědčí síťové úložiště Synology DiskStation DS411slim?
Synology DiskStation DS411slim se od většiny ostatních úložišť odlišuje v jedné zásadní věci – používá totiž 2,5palcové disky z notebooků. Díky tomu nabízí menší rozměry a hmotnost, nižší hluk, méně vibrací a nižší spotřebu. Maximálně lze podle výrobce osadit 4 TB diskového prostoru. Slovo „slim“ v názvu je poměrně zavádějící. Úložiště je sice poměrně malé, ale v žádném případě není tenké, jak název proklamuje.
Výrobce se u modelu Synology DiskStation DS411slim rozhodl využít jak matný, tak lesklý plast. Ten matný najdete na bočních stěnách, lesklý na přední a vrchní části. Z lesklého plastu je i stojan, na němž se bude velmi dobře dařit prachu. Celkově je ale tento NAS vzhledově povedený – nijak nevyniká, ale ostudu s ním rozhodně neuděláte.
Synology ve svém těle ukrývá procesor Marvell o frekvenci 1,6 GHz a 256 MB operační paměti. Tato konfigurace slibuje zajímavý výkon a vůči většímu bratříčkovi DS411j, který je osazen 1,2 GHz procesorem a 128 MB paměti, si DS411slim polepšil v obou důležitých hardwarových parametrech.
Zepředu Synology disponuje šesti diodami pro indikaci činnosti a jedním USB portem. Zezadu je NAS vybaven čtyřmi sloty pro 2,5” disky, USB, eSata a samozřejmě LAN konektorem. Uvnitř se také nachází jeden 60mm větráček, který je až překvapivě tichý.
Softwarově nabízí Synology možnost sdílení dat pomocí mediálních serverů DLNA/UPnP, stahování dat pomocí protokolu BittTorrent, FTP, HTTP, eMule, iTunes server, server pro zálohování, FTP server, mail server, web server, tiskový server a další. Dokáže pracovat také jako dohledové centrum až pro 8 IP kamer (v ceně je pouze licence pro jednu kameru), nicméně to určitě není funkce, kterou doma využije každý.
Přistup k datům tak můžete mít jak z vnitřní sítě, tak vzdáleně přes internet pomocí několika typů serverů i VPN. Samozřejmosti je vytvoření pole RAID nad osazenými disky. Jednoduše lze říci, že softwarově je tento NAS vybaven pro domácí použití vskutku dostatečně.
Správa úložiště se provádí pomocí webového rozhraní, nicméně ještě předtím je potřeba nainstalovat dodávaný software Synology Assistant, jehož pomocí nakonfigurujete několik základních vlastností. Pomocí webového rozhraní pak získáte přístup do tzv. DiskStation Manageru.
Ten vypadá a chová se podobně jako klasický desktopový systém (ne nepodobný Mac OS X), takže ovládání je velmi intuitivní a příjemné. Při maximalizaci okna prohlížeče ani laik nemusí poznat, že se jedná o operační systém ukrytý kdesi v NAS, neboť Synology v tomto případě funguje takřka jako mini PC.
Díky podpoře češtiny by s konfigurací základních vlastností neměli mít žádný problém ani laici, kteří ještě NAS nikdy neviděli. Nastavení samotného sdílení multimediálních souborů je otázkou několika kliknutí. Přestože software určitě není bez chyby, zaslouží si za jeho provedení Synology pochvalu.
Výkon úložiště závisí jak na použitých discích, tak na výkonu řadiče a celého NASu. Testovací NAS jsme osadili jedním 2,5palcovým 500 GB diskem (5400 otáček) konfigurovaným v RAID 0. Na gigabitové síti jsme dosáhli rychlosti zápisu v průměru 45 MB/s a čtení 58 MB/s, což jsou vzhledem k použitému disku velmi slušné hodnoty. Se Synology DS411slim tak nebudete mít z hlediska výkonu v domácnosti absolutně žádný problém, ani když budete streamovat film do televize, notebooku a mobilního přístroje naráz.
Synology DiskStation DS411slim je velmi schopné síťové úložiště, které nabízí velkou porci služeb v malém těle. Samotné rozměry jsou vlastně hlavní výhodou i nevýhodou úložiště, potažmo všech úložišť s 2,5“ disky. Cena těchto disků je totiž vyšší než u klasických 3,5“ disků (které jsou i tak kvůli záplavám v Thajsku stále drahé) a výsledná cena za GB je tak poměrně vysoká. Maximálně lze tento NAS obsadit 4 TB diskového prostoru, což ve srovnání s klasickými 3,5“ NAS není mnoho.

Frekvence CPU : 1,6 GHz
Paměť : DDR3 256MB
Interní HDD/SSD : 2.5\\\" SATA X4 (HDD není součástí balení)
Rozhraní: 2 x USB 2.0, 1x eSATA, Gigabit LAN
Rozměry: 120 x 105 x 142 mm
Hmotnost : 0,66 kg