Hlavní navigace

Synology DS210j

1. 9. 2010

Sdílet

www.kobe.cz cena: 5 064 Kč Synology DS210j je malý a elegantní NAS (Network Attached Storage), což pokud se v této oblasti nepohybujete - převedeno do srozumitelnější formy – znamen...

www.kobe.cz cena: 5 064 Kč

Synology DS210j je malý a elegantní NAS (Network Attached Storage), což pokud se v této oblasti nepohybujete - převedeno do srozumitelnější formy – znamená v tomto případě dvoudiskový server, který se svými parametry a vybavením hodí zejména pro použití v domácí síti nebo v malé firmě a byl tak i navržen. Jedná se o integraci souborového serveru, zálohovacího zařízení a tiskového serveru s bohatou aplikační nadstavbou jak pro kancelářské, tak i domácí nasazení. Server kromě běžných NAS funkcí přináší i úzkou vazbu na internet a multimediální aplikace. Navíc do něj lze nahrávat další aplikace nahrávat.
Model plní v nabídce společnosti roli nástupce populárního DS209j, nabízí však výkonnější 800MHz procesor a 128 MB RAM a vyznačuje se i nižší spotřebou (podle výrobce 25/10 W) v reálu počítejte s pár Watty navíc – hodně záleží na zátěži i použitých discích, takže pro případné kalkulace počítejte s horní hranicí 30 W, to vám dává dostatečnou rezervu. Server lze dále osadit dvěma SATA disky, které je možné provozovat v režimu Basic/JBOD/RAID 0/1. Menu zařízení je plně lokalizováno do českého jazyka, přičemž veškeré integrované funkce jsou seřazeny tak, aby s nimi dokázal nakládat každý zkušenější uživatel PC.
DS210j (DiskStation) umožní ukládání, správu a sdílení dat, a to jak pracovního, tak i multimediálního charakteru. Fotografie, hudbu a video lze sdílet po síti i přes internet, nebo přímo přehrávat prostřednictvím síťového multimediálního přehrávače, nebo na TV s DLNA/UPnP podporou, popřípadě na herních konzolách Xbox 360 či Sony PS3. Hudbu je možné přehrávat na většině síťových audio zařízení, na smartphonech, či lokálně na USB reproduktorech. NAS umožňuje provozovat také iTunes server. Silnou stránkou produktu je komplexní podpora zálohování a aplikace pro zabezpečení objektů s podporou IP kamer, takže se v kidu můžete podívat co provádí doma děti, když tam zrovna nejste. Pomocí dodávaného programu Data Replicator lze provádět jak jednorázové, tak i automatizované zálohy pracovních stanic. Zálohovat lze jak přímo na Disk Station, tak i na připojený externí disk.
Disk Station obsahuje tři USB 2.0 porty, které lze využít pro připojení dalších zařízení. Dva porty sdílené do sítě umožní připojení USB tiskárny nebo USB disků. Třetí USB port na čelní straně je určen pro kopírování či zálohu USB flash pamětí nebo jiných USB paměťových zařízení s podporou Mass Storage pomocí stisku patřičného tlačítka. Integraci do podnikového prostředí umožní i sdílení diskového prostoru jako iSCSI target. Velikost prostoru lze později rozšířit, na Disk Station lze přidělit až 10 iSCSI. Základem tohoto modelu je však možnost zrcadlení dvou interních disků (RAID 1), jež by měla zajistit potřebnou bezpečnost dat. Pro vzdálenou zálohu i na zabezpečené internetové úložiště lze použít rovněž standardizovaný protokol Rsync.
DS210j podporuje i FTP službu, s jejíž pomocí můžete stahovat i nahrávat soubory přes internet. Samotná data lze sdílet buď běžným způsobem (jako ze serveru nebo PC), nebo pomocí webového prohlížeče (funkce File Station). Pro přístup k Disk Station lze využít i zabezpečené komunikace (https, Secure FTP...), přičemž zde nechybí ani vestavěný firewall. Pro sdílení fotografií a videa slouží funkce Photo Station+ s možností přidání uživatelského komentáře. S funkcí Web Station lze s pomocí dostupných šablon zase vytvořit vlastní prezentaci nebo blog na internetu, a to včetně podpory PHP a MySQL. Do Synology NAS lze nahrávat další aplikace. Tímto způsobem můžete získat např. poštovní server, různé redakční systémy, programy pro e-learning apod.
Pro domácí použití tak představuje DS210j ideální řešení díky vcelku jednoduchému ovládání, přehlednému rozhraní, vybavenosti a rozsáhlé podpoře řady formátů. Po „zaškolení“ si s ním v případě nouze poradí i netechnická část rodiny, kterou obvykle od takových zařízení držíme na distanc. Synology je ale hlavně univerzální a vyhovuje jak při účely skladování multimediálního obsahu – s řadou možností, jak k němu přistupovat, tak nabízí dostatečný prostor pro „byznys věci“ malé firmy nebo podnikatele.

Procesor: 1GHz
RAM: 128 MB
Pozice: 2 X 3.5” SATA(II) (nebo 2.5” SATA/SSD) - maximálně 2x 2TB
Konektivita: 3x USB 2.0, 1 Gb/s LAN,
Rozměry: 161 x 88 x 218 mm
Hmotnost: 1 kg bez disků)
Hlučnost: 21 dB(A)

Podporované audioformáty: AAC, FLAC, M4A, MP3, Ogg Vorbis, PCM, WAV, WMA, WMA VBR, WMA PRO, WMA Lossless
Podporované videoformáty: 3GP, 3G2, ASF, AVI, DAT, DivX, DVR-MS, ISO, M2T, M2TS, M4V, MKV, MP4, MPEG1, MPEG2, MPEG4, MTS, MOV, QT, SWF, TP, TRP, TS, VOB, WMV, XviD, RV30, RV40, AC3, AMR, WMA3
Podporovné grafické formáty: BMP, JPG (jpe, jpeg), GIF, ICO, PNG, PSD, TIF (tiff), UFO, RAW (arw, srf, sr2, dcr, k25, kdc, cr2, crw, nef, mrw, ptx, pef, raf, 3fr, erf, mef, mos, orf, rw2, dng, x3f)
Podporované titulky: srt, psb, smi, ass, ssa, sub, idx, ifo