Hlavní navigace

Systém Windows bude jednotný pro všechna zařízení

25. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © IDG San Francisco
Další verze operačního systému Windows v sobě bude mít zahrnuty tři současné verze Windows (Windows pro počítače a tablety, Windows Phone a OS v Xbox One) tak, aby všechny aplikace určené pro tento operační systém mohly běžet na všech typech zařízení.

Na konferenci pro investory a novináře to v tomto týdnu uvedl šéf Microsoftu Satya Nadella. I když Nadella o tomto plánu mluvil již dříve, nyní je to vůbec poprvé, kdy byly zveřejněny podrobnosti. „A v příštích měsících o nových Windows zveřejníme další zajímavé informace,“ dodal Nadella.

„Další verze Windows bude pouze jedna a bude sestávat ze tří operačních systémů, které nabízíme nyní. Budete to jeden operační systém pro displeje všech velikostí,“ uvedl Nadella s tím, že unifikovány budou i e-shopy Microsoftu s aplikacemi. Windows a Windows Phone mají v současné době oddělené App story a Microsoft doufá, že jejich propojením přiláká více vývojářů, kteří pak své aplikace budou moci nabídnout širšímu okruhu uživatelů. „Sjednotíme naše e-shopy a obchodní a vývojářské platformy tak, aby si uživatelé mohli vybrat ze širší nabídky a vývojáři získali nové příležitosti,“ uvedl doslova Nadella.

Přimět vývojáře vytvářet aplikace pro Windows Phone nebylo pro Microsoft zrovna jednoduché, jelikož konkurenční mobilní platformy Android a iOS jsou mnohem populárnější. Pro vývojáře je tak z pohledu tržeb mnohem lepší pracovat na aplikacích pro tyto operační systémy namísto Windows Phone. Nadella však uvedl, že unifikací operačních systémů Microsoftu tak, aby se uživatelé dostali k „univerzálním“ (tedy standardním desktopovým) aplikacím, vznikne zcela nový trh. V současné době je na světě více než 300 milionů uživatelů Windows a operační systém Microsoftu ovládá přes 90 % počítačového trhu.

Pro srovnání, Windows Phone podle Nadelly v USA mají pouze 4% podíl na trhu. Šéf Microsoftu také potvrdil, že jeho společnost bude i nadále vyrábět mobilní telefony, tablety Surface a konzole Xbox, a to navzdory kritice finančních analytiků, podle nichž by se americká korporace měla zaměřovat pouze na vývoj softwaru. Na druhou stranu rozsáhlá restruktualizace uvnitř Microsoftu zasáhne i tyto divize. Microsoft například nedávno oznámil ukončení provozu Xbox Entertainment Studios a změny podle Nadelly nastanou i u mobilních telefonů – bude vybráno jen několik modelů v daných cenových kategoriích, které se budou prodávat.

„Občas představíme nový produkt typu Surface. Hardware však budeme vyvíjet pouze tehdy, pokud bude dobře doplňovat náš software a zapadat do celého konceptu,“ dodal Nadella.