Hlavní navigace

T-Mobile chce víc šlápnout do datových center, staví nové

10. 5. 2023

Sdílet

Už příští jaro by mělo v pražské Hostivaři fungovat nové datové centrum na 1400 čtverečních metrech pro téměř 800 racků. Máme spoustu podrobností i velkou fotogalerii.

Nová stavba rozšíří dosavadní datové centrum T-Mobilu pražské Hostivaři. To nese název DC7, protože v době výstavby bylo sedmým datovým centrem operátora a také z ptačího pohledu je ve tvaru sedmičky.

Setkali jste se někdy s padělkem firemního hardwaru?

Pokročilé chlazení a zelené napájení

Datacentrum nabízí kromě energeticky efektivních technologií i systém chlazení, který využívá princip nepřímého freecoolingu s adiabitickým dochlazováním s energetickou efektivitou PUE 1.3. Tato hodnota patří do nejnižších v rámci provozu komerčních datových center v České republice.

Kapacita chlazení bude až 3 MW pro IT, přičemž celková kapacita DC7 včetně první fáze je až 10 MW pro IT. Datacentrum využívá nosnost zdvojených podlah, které unesou dvě tuny/m2. Po dokončení druhého křídla pak bude k dispozici v rámci záložního napájecího systému datového centra již celkem pět dieselových agregátů s možností dalšího rozšíření.

DC7 má také redundantní optické připojení do internetu ze tří datových linek. Do každého racku vedou pak dvě nezávislé optické linky a dva nezávislé na sobě nezávislé zdroje elektrického proudu.

Nové křídlo, které operátor buduje, by mělo fungovat nejpozději příští rok na jaře. Čtyři nové datové sály nabídnou rozlohu 1 400 m2, kapacitu až 780 racků a soulad s mezinárodními standardy ANSI/TIA942 na úrovni Tier 3. Výstavba nového křídla DC7 představuje investici zhruba 800 milionů korun. Ale pro operátora to je nutný výdaj - Poskytování ICT produktů a služeb už u něj loni  činilo 48 % příjmů.

Dieselagregáty vydrží běžet až 40 hodin bez doplnění nafty (mají nádrže na 4000 litrů a spotřebu až 550 litrů za hodinu), a protože je datové centrum v režimu kritické infrastruktury státu, i v případě krize by bylo zavezeno palivem do tří hodin od žádost.

K rozšíření datového centra dochází z praktického důvodů – v dosavadním DC už totiž není prakticky místo pro nové klienty ani pro rostoucí potřeby existujících klientů – k nim patří velcí mezinárodní zákazníci, bankovní domy, distribuční společnosti, obchodní řetězce nebo státní správa – konkrétně má operátor svolení jmenovat Bank iD, Český úřad zeměměřický a katastrální či Českou exportní banku. Nové křídlo reaguje na vysokou poptávku o služby datacentra, rozšíří stávající technologickou budovu a nabídne tak celkovou rozlohu 3 500 m2.

Neinvestujeme do datových center pouze proto, abychom rozšířili prostor, který můžeme našim zákazníkům nabídnout pro IT infrastrukturu. Moderní a provozně efektivní datová centra jsou pro nás také základním stavebním kamenem pro rozvoj služeb s přidanou hodnotou u dedikovaných, privátních, hybridních nebo multicloudových řešení. 

Obří motory

O napájení datového centra v případě výpadku proudu se starají dieselagregáty značky Cat s šestnáctiválcovým motorem o objemu 60 litrů. Motory jsou permanentně předehřívané odpadním teplem z datového centra, aby mohly minutu po nastartování okamžitě dodávat plný výkon v podobě elektrické energie (1,6 MWh kontinuálně ve špičce až 2 MWh) do datového centra. Minutovou prodlevu pak v případě výpadku proudu vyplní UPS.

Dieselagregáty vydrží běžet až 40 hodin bez doplnění nafty (mají nádrže na 4000 litrů a spotřebu až 550 litrů za hodinu), a protože je datové centrum v režimu kritické infrastruktury státu, i v případě krize by bylo zavezeno palivem do tří hodin od žádost.

Tato nabízíme v podobě plně spravované infrastruktury jako je IaaS či PaaS v kombinaci s konektivními a bezpečnostními službami tak, aby zákazník měl s infrastrukturou co nejméně starostí a mohl se plně soustředit na vlastní business,“ uvedl Michal Erlich, manažer datových center a cloudových služeb T-Mobile Czech Republic.

Cloud23

Datové centrum nabídne zákazníkům standardní i nadstandardní služby v oblasti infrastrukturních a cloudových služeb a uchovávání dat. Využít mohou pronájem celých sálů, klecových systémů, racků nebo jejich součástí, a také služby pronájmu a provozu HW a kompletní IT infrastruktury včetně profesionálních služeb konfigurace, správy a dohledu 24/7. 

Mezi doplňkové služby pak patří hosting, stěhování, montáž, konektivita, záloha i vzdálená technická podpora. K dispozici je i lokální a vzdálený monitoring s režimem 24/7 a systém elektronické kontroly s využitím biometrických prvků. V objektu je umístěno zatím 150 bezpečnostních kamer, které uchovávají záznamy po dobu jednoho měsíce.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.