Hlavní navigace

T-Mobile spustil HD Voice, slibuje lepší kvalitu zvuku

28. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Jako první operátor v České republice přináší T-Mobile svým zákazníkům vylepšenou zvukovou kvalitu hovoru – HD Voice za využití kodeku WB-AMR.

Díky využití širšího frekvenčního pásma se tak volající mohou podle zástupců operátora těšit na věrnější a srozumitelnější přenos hlasu výrazně potlačující šumy v okolí.

HD Voice je možné díky nárokům na datové přenosy využít ale jen v 3G síti, která je nyní dostupná pro více než 65 procent obyvatel ČR. Také je nutné vlastnit telefon, který tuto technologii podporuje. Otázkou také je, jak se větší nároky pro přenos hlasu v HD projeví na vytíženosti sítě operátora. Frank Meywerk, technologický ředitel společnosti T-Mobile, tvrdí, že uvedení nové technologie je v souladu s dlouhodobými cíly firmy a slibuje výrazné zkvalitnění přenosu hlasu v mobilní komunikaci.

HD Voice využívá pro lepší kvalitu zvuku kodek WB-AMR (WideBand Adaptive MultiRate compression), který nahradí v 3G síti stávající NB-AMR (NarrowBand Adaptive MultiRate compression). Zatímco NB-AMR přenáší frekvence 300 až 3400 Hz, nový WB-AMR zvládá pásmo 50 až 7000 Hz, což se má pozitivně projevit jak vyšší přirozeností, tak srozumitelností hlasu. Další výhodu nové technologie představuje potlačení ruchů v okolí, takže by mělo být volající slyšet jasněji než dosud.

Vylepšenou kvalitu volání lze využít v 3G síti (ovšem kromě části sdílené se společnosti Telefónica ČR), která je momentálně dostupná pro více než 65 procent tuzemské populace. Zároveň je potřeba, aby volající i volaný měli mobilní telefon podporující HD Voice. Momentálně jsou nabídce T-Mobile jen čtyři přístroje: Sony Ericsson Xperia Play, Xperia Arc, Xperia Ray a Xperia Mini Pro. Během listopadu pak možný výběr rozšíří Sony Ericsson Xperia Active, Xperia Arc S a Nokia 500. Do konce roku by pak v případě úspěšných testů měly přibýt Nokia N8, E6, E7 a 700.