Hlavní navigace

TabCo ukázalo pravou tvář, revoluční tablet představila Fusion Garage.

16. 8. 2011

Sdílet

 Autor:
Voda, samá voda. Když se před několika týdny objevila první videa společnosti TabCo, o níž nikdo nikdy neslyšel, která navíc tvrdila, že brzy uvede na trh revoluční tablet, okamžitě se vyrojily spekulace a odhady, kdo, že by za TabCo mohl stát. HP, Apple, Microsoft? Tipovali jsme Nokii, ale ani nám tip nevyšel.

Fusion Garage založil v roce 2008 Chandrasekar Rathakrishnan, jejich prvním počinem byl tablet JooJoo, dvanáctipalcové zařízení, jehož smyslem bylo umožnit uživateli snadný a hlavně rychlý přístup na internet. S časem 9 vteřin se v tomto ohledu JooJoo stal nejrychlejším tabletem na trhu.

V premiéře, kterou jste mohli (a stále můžete) shlédnout na těchto stránkách, nebyla tak honosná jako u velkých firem typu Apple nebo Microsoft, nám CEO Fusion Garage, Chandrasekar Rathakrishnan, představil nový tablet Grid 10, desetipalcový tablet se zcela novým operačním systémem Grid, založeném na architektuře Androidu (Grid podporuje aplikace pro Android podobně jako aplikace BlueStacks, o které jsme nedávno psali). Mimochodem, představení tabletu se odehrává v nějaké hale či studiu a dokonce je slyšet potlesk, ale myslíme si, že vše bylo nahráno bez přítomnosti publika, pouze pro stream.

Patříte li mezi vlastníky tabletu JooJoo, potom byste si měli rychle zkontrolovat emailovou schránku, dle prohlášení Rathakrishnana, obdrží všichni majitelé tohoto tabletu Grid 10 zcela zdarma, jako odměnu za projevenou důvěru.

Co říci o Grid 10, dočkali jsme se revoluce či nikoli? Tablet sám o sobě působí velmi elegantně a jednoduše. Kromě slotu na Micro Sim a dokovacího portu (a vstupu pro sluchátka), který lze díky redukcím proměnit v USB či HDMI konektor na něm nenajdete žádný další slot či otvor. Se svými 690 gramy nepatří k nejlehčím (Toshiba Thrive 725 gramů), ovšem po stránce displeje mu zřejmě nebude co vytknout. Rozlišení 1366 x 768 nenabízí žádný jiný konkurent na trhu.

 

grid10

 

Grid 10 běží na dvoujádrové platformě Nvidia Tegra II 1.2Ghz, 512MB operační paměti nám přijde ve srovnání s ostatními tablety trochu málo, navíc je tablet (prozatím) dostupný pouze ve dvou variantách, 16GB s Wi-Fi a 16GB s Wi-Fi a podporou 3G. Z dalšího příslušenství jmenujme alespoň GPS modul, gyroskop či BlueTooth. Trochu nečekaně nenabízí Grid 10 zadní kameru, nýbrž pouze přední s rozlišením 1.3 MP.

Vzhledem k podpoře aplikací pro Android by si Fusion Garage nemuseli lámat hlavu s vlastními aplikacemi ani vlastním appstore, nicméně i o ten bude brzy postaráno. Kromě možnosti zakoupení aplikací na Amazonu plánuje firma také spouštění vlastního Grid Shopu.

Asi nejzajímavějším a také tím nejočekávanějším je operační systém. Grid OS je, přiznejme to na rovinu, jiný. Zda bude lepší než iOS či Android (čekáme na Ice Cream Sandwich) se ukáže časem, nicméně rozhodně se může pochlubit zajímavými funkcemi.

Tou první je pracovní plocha, neboli grid. Skládá se ze čtverců, do kterých si dle libosti můžete vkládat aplikace a ty různě seskupovat do skupin, ty potom skládat či rozkládat. Grid je (v podstatě) nekonečná plocha plná čtverců, po které se můžete volně pohybovat všemi směry, a tak o místo pro nepostradatelné aplikace není nouze.

Druhou zajímavou funkcí je internetový prohlížeč, který nabízí skutečné full frame brouzdání internetem, jakékoli ovládací prvky se vám zobrazí pouze, když je chcete. Prohlížeč umožňuje zoomování, po označení vybraného textu se zobrazí speciální kruhové menu (reinventing the wheel), v němž najdete kromě kopírování a vložení spousty dalších funkcí a možností, asi nejlepší bude, podíváte li se sami.

Tabletem Grid 10 ovšem Fusion Garage zdaleka nekončí. Kromě tabletu společnost představila také smartphone Grid 4 (se čtyřpalcovým displejem) se stejným OS a stejnými funkcemi, jaké nabízí Grid 10. Obě novinky si můžete (pokud jste rezidentem USA) předobjednat již nyní, k dostání budou od 15. září (tablet) a o něco později také smartphone Grid 4.

Poslední důležitá otázka, kolik si za svá revoluční zařízení Fusion Garage řekne? Tablet by měl být k mání za 499 USD ve verzi Wi-FI a 599 zaplatíte, pokud potřebujete 3G. Odblokovaný telefon Grid 4 má stát 399 dolarů, zajímavá cena za zajímavý telefon nemyslíte?

 

grid4

 

top100

K dispozici bude také spousta dalšího příslušenství, včetně obalu na tablet (ne nepodobnému iCover a iCase), sluchátek atd.

Více informací o tabletu i smartphonu pro vás připravíme již brzy, prozatím můžete navštívit skutečné oficiální stránky výrobce.