Hlavní navigace

Tablet Kindle Fire přichází s revolučním browserem Silk

 Autor:
Amazon vytvořil pro svůj tablet Kindle Fire i zcela nový webový prohlížeč, který využívá cloudovou architekturu.
Martin Noska 1. 10. 2011

Sdílet

I když hlavní pozornost je od představení tabletu Kindle Fire zaměřena na samotný přístroj (více viz článek Superlevný tablet Amazonu odhalen, pozici iPadu ale nehrozí) a to zejména díky jeho dotované ceně 199 dolarů, za zmínku stojí určitě i jeho webový browser, který je výrazným posunem v tom, co dosud Amazon nabízel. Nese označení Silk a přináší řadu inovací oproti dnešním běžným prohlížečům.

Silk se liší zejména tím, že je nakonfigurován tak, aby využíval cloudové služby Amazonu k sestavení komplexních webových stránek, které pak tablet už jen jednoduše zobrazí. Výsledkem je podle zástupců Amazonu mnohem rychlejší nahrávání stránek ve srovnání s jinými mobilními zařízeními. Nejedná se ale o úplný unikát, protože podobný přístup zvolila již před lety Opera u svých mobilních prohlížečů, kde navíc používá kompresi dat pro co nejmenší velikost datových toků směrem k uživateli.

Důvodem k vyvinutí nové generace webového prohlížeče pro Kindle Fire byla podle zástupců Amazonu právě složitost modernách webů a například homepage CNN je složena z 53 statických obrázků, 39 dynamických obrázků, tří flashových souborů, 30 javascriptových souborů ze sedmi různých domén, 29 HTML souborů a sedmi CSS souborů. Rychlé zobrazování takovýchto komplexních stránek je pak podle zástupců Amazonu pro mobilní zařízení, jako jsou tablety, přinejmenším náročné a často zdlouhavé.

Ke zrychlení nahrávání na Kindle Fire tedy Amazon zvolil přístup tzv. rozděleného browseru, který částečně žije v cloudové infrastruktuře EC2 (elastic cloud) od Amazonu a částečně v tabletu Kindle Fire. Všechny uživatelské požadavky jsou posílány přes službu v rámci EC2 infrastruktury, která funguje jako cachovací a současně také jako sestavovací služba, kde jsou komplexnější webové stránky již předzpracovány a až následně jsou poslány na tablet uživatele. Obrázky jsou zmenšeny na vhodnou velikost a řada často používaných elementů je pak převzata přímo z cache. Prohlížeč Silk navíc funguje inteligentně a již připraví obsah podle parametrů displeje tabletu. EC2 má pro tyto účely podle zástupců Amazonu prakticky neomezený výpočetní a přenosový výkon, na rozdíl od uživatelských zařízení.

Prohlížeč Silk v tabletu Kindle Fire, který je postavený na open source jádru WebKit (které využívá třeba Chrome od Googlu či Safari od Applu), podle Jona Jenkinse, ředitele pro platformovou analýzu v Amazonu, navíc není jen nějakou odlehčenou verzí, ale snese srovnání s nejmodernějšími browsery. Podporuje HTML5, JavaScript, CSS a další přidružené webové standardy nové generace. Má také plnou podporu Flashe. Amazon navíc přichází pro další zrychlení operací i s alternativou k HTTP protokolu, který není právě nejrychlejší. Mezi komunikací s tabletem Kindle Fire a službou EC2 je proto využíván modernější protokol SPDY od Googlu.

Al Hilwa, analytik IDC, k prohlížeči Silk v tabletu Kindle Fire říká, že i když nejde o úplnou novinku, jedná se o zajímavou inovaci, která se v budoucnu může stát novým standardem. Právě mobilní bezdrátové připojení je často omezujícím faktorem a technologii sloužící ke zrychlení přenosu řada uživatelů jistě ocení, jedná se pravděpodobně i o jeden z důvodů úspěchu mobilních prohlížečů od Opery. Amazon tak podle Hilwy učinil krok správným směrem a odlišil se od běžných aplikací pro Android. Podle Jenkinse není v aktuálním plánu podpora Silku i pro další platformy, ale pokud by jej bylo možné provozovat i na dalších přístrojích s OS Android, je pravděpodobné, že by si svoje uživatele rychle našel.