Hlavní navigace

Tablet PlayBook na trhu, bude konkurencí pro iPad?

19. 4. 2011

Sdílet

Společnost RIM oficiálně uvedla svůj tablet PlayBook. Ten ovšem čelí smíšeným reakcím.

Research in Motion (RIM) představil PlayBook během slavnostního večera minulý čtvrtek v New Yorku, přičemž v prodeji má být (alespoň na americkém trhu) od dnešního dne, tedy od úterý 19. dubna. RIM věří, že se mu s tímto tabletem podaří oslovit hlavně byznysové uživatele, neboť právě ve firmách má se svými smartphony BlackBerry silnou pozici. Název přístroje ale firemnímu zařízení příliš neodpovídá...

První recenze vychvalují uživatelé rozhraní tabletu PlayBook, založené na softwaru od společnosti QNX, kterou RIM koupil. Ta se zaměřovala právě na tvorbu operačních systémů pro mobilní zařízení. I když PlayBook umožňuje propojení a přístup k aplikacím v BlackBerry a hovoří se také o tom, že by měl umožnit spouštět aplikace pro Android (viz článek Tablet PlayBook od RIMu umožní spouštět aplikace pro Android), softwaru přímo optimalizovaného pro něj zatím příliš není. Jde asi jen o 3 000 aplikací třetích stran, zatímco přímo pro iPad od Applu je na App Store je již zhruba 65 000 aplikací.

PlayBook je vybaven dvoujádrovým procesorem s architekturou ARM na frekvenci 1 GHz, dále má dvě kamery s vysokým rozlišením, jednu na přední straně, druhou na zadní a také mikro-HDMI výstup. K dispozici má být 16GB verze za cenu 500 dolarů, 32GB verze za 600 dolarů a 64GB model, který bude stát 700 dolarů. Displej má úhlopříčku 7“, takže je oproti iPadu výrazně menší, nicméně malý rozměr považují zástupci RIMu za hlavní lákadlo.

Analytici se o PlayBooku také vyjadřují zatím zdrženlivě a například Sarah Rotmanová Eppsová z Forrester Research sice říká, že jde o velmi výkonnou platformu a o všestranný přístroj, kterému ale chybí některé klíčové komponenty. Např. jde o nativní e-mailový klient a celkově o výběr aplikací pro něj. Výrobce také zjevně až příliš spoléhá na propojení se smartphony BlackBerry. Naopak výhodou oproti iPadu má být podpora Flashe, kterou u iPadu uživatelé nenajdou.