Hlavní navigace

Tablet Surface bude cenově srovnatelný s iPadem

 Autor: © James Niccolai - IDG
Tablet Surface se značkou Microsoft se systémem Windows RT a úložným prostorem 32 GB bude k dostání za 499 dolarů. Microsoft bude touto cenou konkurovat ostatním výrobcům tabletů s Windows.
Markéta Gajdošová 17. 10. 2012

Sdílet

Tablet Surface s operačním systémem Windows RT váží 680 gramů, má tloušťku 9,3 milimetrů a displej s úhlopříčkou 10,6 palců. Tablet má čtyřjádrový procesor Tegra 3, který je založen na architektuře ARM, a vestavěný úložný prostor 32 nebo 64 GB.

K 32GB verzi nabízí Microsoft magnetický přebal na tablet Touch Cover, který také  funguje jako klávesnice. Verze s Touch Cover bude stát 599 dolarů (11 500 korun), 64GB verze bude stát včetně Touch Coveru 699 dolarů (13 300 korun).

Tablet je vybaven předním i zadním fotoaparátem, místem pro paměťovou kartu microSDXC, rozhraními USB 2.0 a Bluetooth 4.0 a má 2 GB operační paměti. SLate obsahuje také ukázkovou verzi kancelářské sady Microsoft Office pro studenty a domácnosti 2013 pro systém RT, která obsahuje aplikace Word, PowerPoint, Excel a OneNote. Později bude tento software aktualizován na finální verzi, která by měla být pro Windows RT k dispozici zdarma.

Tablet od Microsoftu je zatím nejlevnější tablet s Windows RT na trhu. Asus, Lenovo, Samsung a Dell plánují tablety s Windows RT po uvolnění operačního systému také nabízet. Asus připravil tablet Vivo za bezmála 600 dolarů (11 500 korun), Lenovo nabídne hybrid mezi tabletem a notebookem IdeaPad Yoga 11 za 799 dolarů (15 250 korun). Cena tabletu Ativ od Samsungu zatím není známá, podle společnosti Clove bude dostupný na konci října za 800 dolarů (15 250 korun).

Surface je první počítačové zařízení od Microsoftu. S vlastním hardwarem má Microsoft všelijaké zkušenosti. V minulosti uspěl se svou herní konzolí Xbox, ale výroba multimediálního přehrávače Zune i smartphonů Kin byla přerušena. Microsoft se pokouší odlišit od konkurence s RT tablety zajímavým vzhledem a doplňky jako například obalem Touch Cover.

Podle analytiků by mohl vstup Microsoftu do obchodu s tablety způsobit rozpor s výrobci počítačů, kteří jsou pro prodej více kopií Windows klíčoví. Analytici si také myslí, že se Microsoft snaží získat kontrolu nad svým hardwarem, softwarem a službami. Svou cenou Surface tabletům od ostatních výrobců zařízení s Windows přímo konkuruje.

Tablet byl představen v červnu. Společnost také oznámila verzi tabletu nazvanou Surface Pro s procesorem Intel Core a operačním systémem Windows 8 Pro, konkrétní ceny a dostupnost tohoto modelu však zatím nebyly zveřejněny.

Surface s Winodws 8 Pro má displej s úhlopříčkou 10,6 palců a procesor Intel Core i5, který je založený na mikroarchitektuře Ivy Bridge. Má také konektory rozhraní USB 3.0 a až 128 GB úložného prostoru. Váží 903 gramů Tento tablet je zaměřen především na podniky.