Hlavní navigace

Tabletů přibývá, očekává se výrazný pokles cen

14. 1. 2011

Sdílet

Pozice iPadu již není tak silná jako dříve. Na trhu s tablety nyní panuje vysoce konkurenční prostředí.

Letošní ročník veletrhu Consumer Electronics Show se nesl především ve znamení tabletů. Téměř rok poté, co Apple svým iPadem stanovil rysy nového trhu, se i další společnosti snaží získat část podílového koláče a svými plány se pochlubili právě na CES. Po skončení veletrhu jsme proto dostali mnohem jasnější představu o pravděpodobném vývoji tabletů v novém roce.

Velkou pozornost na CES budila Honeycomb, třetí verze operačního systému Android od Googlu, jejímž hlavní cílovým produktem jsou právě tablety a nikoliv smartphony. Pro svůj tablet Xoom se jej rozhodla použít například Motorola, a počítají s ním i společnosti Asus a Toshiba. „Dosud byly tyto tablety spíše takové velké smartphony, letos se však dočkáme tabletů jako Xoom, které poběží na verzi Androidu vhodnější pro větší obrazovky,“ říká Sarah Rotmann Epps, analytička Forrester Research.

Není to však pouze Honeycomb, koho by se měl Apple bát. Research In Motion, výrobce populárních chytrých telefonů BlackBerry, bude spoléhat na svůj PlayBook, který poběží na jeho vlastním systému. V Hewlett-Packard zase pro svůj tablet hodlají použít WebOS. Rostoucí počet tabletů podle analytiků povede k postupném snižování jejich cen, zákazníkům proto radí počkat s jejich pořízením až na druhou polovinu letošního roku.

Možných konkurentů má tedy iPad velké množství. Očekává se tedy, že Apple nebude čekat, až mu jeho pozici někdo vyfoukne, a přijde s další verzí svého tabletu. iPad 2 by se trhu údajně mohl objevit již za tři nebo čtyři týdny, realisté však spíše říkají, že až koncem března, tedy stejně jako Motorola Xoom.

Velkou neznámou naopak stále zůstává Microsoft. Na CES sice došlo k oznámení několika tabletů s Windows 7, velký úspěch jim však předpovídá jen málokdo. Společnost se na tablety nejspíš zaměří až s Windows 8, respektive s verzí Windows pro čipy ARM, s kterými má očividně velké plány. Více o nich viz článek Microsoft potvrdil Windows pro procesory ARM.