Hlavní navigace

Tablety tématem CES 2011

 Autor:
Hlavním hitem letošního veletrhu spotřební elektroniky CES budou tablety, nicméně silné zastoupení budou mít i mobilní telefony a 3D televizory.
Alexandr Radecký 4. 1. 2011

Sdílet

Člověk nemusí být nadán věšteckými schopnostmi, aby mohl předpovědět, co bude hlavním velkým tématem nadcházejícího veletrhu CES (Computer Electronic Show), který se koná 6.-9. ledna v Las Vegas. Na první místě to budou tablety, čili malé přenosné počítače bez hardwarové klávesnice.

Již od chvíle, kdy Apple zaznamenal se svým iPadem nebývalý úspěch, se ho snaží ostatní výrobci napodobit. Řada z nich využívá otevřený operační systém Android, který byl sice vytvořen primárně pro mobilní telefony, ale dá se snadno použít i na jiných mobilní zařízení. Microsoft se snaží tento trend zvrátit směrem ke svým Windows, proto by měl představit speciální tabletovou verzi Windows 7 a to možná během samotného veletrhu či těsně před ním (tradičně se tiskové konference pořádají den před zahájením veletrhu, letos tedy 5. ledna).

Mnohem větší rozdíly budou v hardware jednotlivých tabletů, kde se velikosti displejů pohybují od 6“ do 12“ (~15 až 30 cm), japonský NEC přitom slibuje předvést tablet se dvěma displeji.

Vedle operačních systémů zuří bitva i mezi výrobci procesorů pro tablety, v oblasti ARM procesorů jsou hodně aktivní společnosti Freescale a Nvidia. Ta první udává, že na CES bude k vidění 23 modelů s jejími procesory, Nvidia konkrétní číslo nemá, nicméně také říká, že bude představeno mnoho tabletů s procesorem Nvidia Tegra.

Většina návštěvníků na veletrhu bude z USA a pro ně budou zajímavé mobilní telefony podporující nejnovější vysokorychlostní sítě 4G LTE, které by měly být až 10x rychlejší než současné 3G. Když už mluvíme o mobilních telefonech, ty budou také velkým tématem. Microsoft se bude snažit upoutat modely se systémem Windows Phone 7, kterým se zatím nedaří narušit dominanci přístrojů s OS Android, respektive Nokií s letitým Symbianem.

Na veletrhu bude samozřejmě k vidění i spousta 3D HD televizí, i když kolem nich asi nebude tolik povyku jako v minulých letech. Vedle různých 3D velkých televizí bude k tomu zajímavějšímu patřit bezbrýlový model Toshiby Regza GL1, který tak bude poprvé oficiálně předváděn i mimo Japonsko.

Očekává se, že CES 2011 navštíví kolem 120000 návštěvníků. V roce 2010 to bylo 126641 a v roce 2009 113085.

Tablet Toshiba Folio 100