Hlavní navigace

Tchajwanský ITRI představil OLED a Ch-LCD obrazovky budoucnosti

28. 11. 2009

Sdílet

Taiwanský výzkumný institut ve čtvrtek v tchajwanské Tchajpei představil několik nových OLED displejů a také několik novinek z oblasti elektronických čteček knih. Na co se můžeme v budoucnu těšit?

Jednou z nejnovějších technologií, kterou ITRI (Industrial Technolog Research Institute – Výzkumný institut průmyslových technologií) představil, je 4,1 palcový barevný displej založený na vylepšené technologii OLED. John Chen, generální ředitel segmentu digitálních technologii v ITRI, označil představení této nové technologie jako novou éru pro přenosná zařízení.

„Myslíme si, že OLED bude pracovat mnohem lépe než ostatní technologie. Nepotřebuje žádné podsvícení, polarizátor ani optický film,“ dodal Chen. ITRI, která byla částečně založená tchajwanskou vládou, nyní s mnoha společnostmi spolupracuje na využití těchto displejů ve smartphonech a dalších zařízeních. Současná verze displeje však zatím není dotyková, ITRI doufá, že průmyslový partneři jí s tímto krokem pomohou.

Další představenou novinkou je barevný dotykový displej pro čtečky elektronických knih, na který lze pomocí správného software malovat a tvořit poznámky, jako doplněk k samotnému čtení. Podle ITRI je tento displej založený na technologii Ch-LCD a díky tomu je velice tenký a lehký. Další jeho nespornou výhodou je pak také to, že spotřebovává mnohem méně energie a jeho výrobní náklady jsou nižší, než je tomu u ostatních technologií.

ITRI také jako perličku představil speciální listy tvořené Ch-LCD displeji, takzvaný e-papír, a zařízení pro zápis na tento papír. „Zápis“ jednoho obrázku o velikosti 3,5 palců trval během ukázky přibližně 40 sekund, přičemž e-papír se samozřejmě přepisovatelný a tak může být jeho uplatnění opravdu široké.  Vývojáři už si představují, kde by se e-papír dal využít. Kromě e-dokumentů, e-map a e-pohlednic, by časem mohl vzniknout i univerzální e-plakát, který jednou nalepíte na stěnu a pak už jen měníte obrázky dle libosti. No není to krásná hudba budoucnosti?