Hlavní navigace

Technici hledají originální využití pro vnitřnosti smartphonů

Sdílet

 Autor: © visceralimage - Fotolia.com
Dnešní telefony obsahují tolik energie a senzorů v tak malém prostoru a za relativně nízkou cenu, že se často používají pro nové, inovativní účely.

Tento týden byl například do vesmíru vypuštěn nanosatelit STRaND 1, který je založen na telefonu Nexus One od Googlu. Zajímavé výhody však nepřináší pouze hardware smartphonů – Android se stává čím dál oblíbenější vývojářskou platformou.

Proto když byli výzkumníci v německém institutu pro integrované okruhy požádáni o kameru, která by se dala připevnit k orlovi a umožnila jim tak získat doslova ptačí nadhled, obrátili se výzkumníci k telefonům. Ale smartphone se zrovna dvakrát nehodí k tomu, aby ho někdo jen tak připevnil na ptačí záda, a tak technici v institutu telefon rozebrali, a využili pouze některé komponenty.

„Nápadem, který přišel před třemi lety, bylo využít velmi silný procesor z telefonů a tabletů k úplně jiným účelům. Například pro profesionální kamery nebo i v jiných oborech, například ve vysílání,“ řekl Michael Schmid, výzkumník ve Fraunhoferově institutu pro integrované okruhy.

Kamera připevněná k orlovi obsahovala kamerový modul, procesor, paměť a mohla komunikovat přes Wi-Fi nebo LTE, takže bylo možné streamovat video v živém přenosu přímo ze zad ptáka.

Další kamera, kterou institut vyvinul, měla i kompas, gyroskop, senzor teploty, akcelerometr a barometr, tedy součástky, které jsou běžně k nalezení v moderních telefonech. Měla také rozhraní pro Bluetooth, takže mohla komunikovat s jinými zařízeními, například s jednotkou GPS. To znamená, že kamera může nejen nahrávat video, ale také zobrazit data ze senzorů. Video může být spuštěno přes standardní rozhraní jako HDMI, Ethernet nebo HD-SDI, a to vše je kontrolováno pouze Androidem v zařízení menším, než je telefon.

Výzkumníci z Fraunhoferova institutu říkají, že se těší na spolupráci při vývoji dalších projektů s ostatními organizacemi. „Na jednu stranu jsou tu velmi silné procesory, ale na druhou jsou tu také malé a střední společnosti z jiných oborů, které k nim nemají přístup,“ řekl Schmid.

„Proto jsme se rozhodli, že to změníme. Snažíme se dodat referenční desky a naučit techniky těchto společností, jak mohou procesory využít. Napsali jsme API ovladače, píšeme software a také ukázkové aplikace, které dělají život koncových zákazníků jednodušší.“

Film s titulem „The Way of the Eagle“ pořízený ze zad orla bude dokončen v roce 2014.