Hlavní navigace

Technické potíže podruhé zastavily na Marsu Curiosity

Sdílet

 Autor: © NASA
Sotva se vozítko Curiosity dostalo z jednoho problému, hned nastal další. NASA v pondělí oznámil, že se v neděli vozítko přepnulo do bezpečného módu po té, co softwarová chyba způsobila, že selhal příkazový soubor při kontrole velikosti.

„S touto záležitostí se vypořádáme snadno,“ řekl Richard Cook, projektový manažer Curiosity. „Můžeme tento nepotřebný soubor vymazat a navíc víme, jak této chybě do budoucna zabránit.“

Vozítko zůstane v bezpečném módu několik dní. Práce Curiosity se začala zdržovat už 27. února, a to kvůli chybě v paměti na hlavním počítači A-side. NASA byl přinucen vozítko přepnout na záložní systém B-side.

Curiosity nyní stále funguje na záložním počítači, zatímco počítač A-side byl opraven a nyní bude fungovat jako záložní systém. NASA má na opravení všech chyb pouze omezený čas, 4. dubna musí být vše perfektně funkční, protože se blíží sluneční konjunkce, kdy bude Slunce stát v cestě mezi Zemí a Marsem. Technici NASA během této doby nebudou schopni poslat vozítku žádné instrukce a ani z něj nezískají žádná data. NASA tedy musí stihnout odeslat pokyny na celý měsíc, a to předtím, než konjunkce začne.

Vesmírný úřad také nahlásil, že i přes technické potíže je mise Curiosity velmi úspěšná. Před týdnem NASA oznámil, že Curiosity poslala domů data, která dokazují, že Mars ve vzdálené minulosti mohl podporovat život. Důkazy pochází z vnitřku první skály, kterou vozítko na cizí planetě navrtalo.

Analýza vzorku ukázala obsah síry, dusíku, vodíku, kyslíku, fosforu i uhlíku, tedy všech chemických ingrediencí potřebných pro život. NASA také řekl, že vozítko objevilo důkazy o tom, že na planetě mohla být i voda.

Vozítko Curiosity použilo infračervenou zobrazovací schopnost jedné ze svých kamer a nástroj, který do půdy střílí neutrony, které hledají chemikálie podporující život. NASA se díky objevům svého vozítka domnívá, že oblastí těchto nálezů kdysi protékala voda.

Byl pro vás článek přínosný?