Hlavní navigace

Technisat DIGIT ISIO S

www.technisat.cz, 8500 Kč Když televizor může být i satelitní přijímač, proč by satelitní přijímač nemohl být internetovým televizorem? Je překvapivé, jak dlouho trvalo, než se pln...
Redakce 1. 1. 2012

Sdílet

www.technisat.cz, 8500 Kč
Když televizor může být i satelitní přijímač, proč by satelitní přijímač nemohl být internetovým televizorem? Je překvapivé, jak dlouho trvalo, než se plnohodnotné internetové funkce dostaly do popředí zájmu renomovaných výrobců satelitních set top boxů – koneckonců LAN port patří v tomto segmentu již k takřka standardní výbavě. Přijímač Technisatu patří mezi modely, které si s internetem rozumí, ukazuje ale zároveň, že firmy zaměřené na satelitní oblast ke své škodě odmítají přijmout, kam skutečně směřují trendy distribuce digitálního obsahu.
Elegantní přijímač Technisatu DIGIT ISIO S nabízí vše, co lze od kvalitního set top boxu očekávat: dva tunery, trojici USB portů a eSata rozhraní s podporou funkce digitálního videorekordéru PVR (na externí pevný disk), koaxiální a SPDIF digitální výstup, LAN rozhraní, HDMI, komponentní a SCART konektory, linkový stereo výstup, dvě čtečky karet Conax a dvě CI/CI+ rozhraní. Bohužel chybí podpora karet CryptoWorks i Irdeto, takže pro sledování placené televize Skylink musíte použít (koupit) CI modul. Jednoduchý, elegantní a především přehledný design má i přiložené dálkové ovládání. Totéž platí i o instalačním menu přístroje, které se při prvním spuštění vyptá na základní nastavení, vyhledá transpondéry a nabídne buď automatické, nebo ruční třídění kanálů.
DIGIT ISIO S si, jak jsme již naznačili, rozumí s internetovým připojením. To dokáže využít několika způsoby – tím prvním je HbbTV, tedy hybridní TV vysílání, které kombinuje vysílaný obraz s informacemi šířenými prostřednictvím internetu (to mohou být doplňkové informace k programu nebo různé miniaplikace). HbbTV nabízí řada německých stanic (některé funkce jsou ale placené či omezené územím), u nás ji aktivněji využívá pouze ČT24. HbbTV představuje sice jisté zpestření, nicméně žádná bomba či revoluce v televizním vysílání to podle našeho názoru není. Kvalitní internetové aplikace na chytrých televizorech rozhodně mohou nabídnout více. Další možností využití internetového připojení je portál ISIO Live!, který provozuje výrobce a kde naleznete například internetová rádia nebo archivy televizních stanic – bohužel v drtivé většině německých – a také zpravodajství vybraných (opět německých) portálů. Vedle internetových můžete využívat i funkce pro sdílení obsahu v domácí síti, přehrávat lze i různé formáty audio a video souborů jako MP3, DivX či MKV. 
Pochvalu zaslouží přehledné rozhraní pro PVR funkce, tedy nahrávání pořadů na externí disk. Ten musí být formátován buď jako FAT32, nebo TSD (NTFS disky lze číst). Díky dvěma tunerům lze současně nahrávat a sledovat jiný program, pokud ale používáte kartu pro placený přístup, není možné s ní zároveň nahrávat a sledovat jiný program (museli byste mít karty dvě). Bezproblémově funguje i sedmidenní EPG (díky ukládání EPG v paměti přijímače se navíc při přepínání zobrazují informace o pořadech okamžitě) a teletext včetně podpory češtiny, která je prakticky bez chyb i v menu přístroje. Naprosto spokojeni jsme byli s kvalitou obrazu i zvuku, milé překvapení byla možnost přehrávat nahrávky na externím disku bez problémů v PC, včetně těch pořízených na kódovaných kanálech.
Technisat DIGIT ISIO S představuje unikátní spojení špičkového satelitního receiveru s výtečnou ergonomií, skvělým obrazem a bleskurychlou odezvou s internetovou platformou. Funkce jako Hbbv doplňují některé kanály o další informační a interaktivní vrstvu. Portál Isio Live! nabízí řadu interaktivních služeb či poslech internetových rádií, přístroj umožňuje i klasické prohlížení webu. Skutečnou budoucností digitální distribuce jsou ale služby typu Netflix či Voyo a archivy televizí jako je iVysílání České televize. Technisat sice podobné služby nabízí, je ale příliš zaměřen na německý trh a české archivy tak v nabídce chybí. Není samozřejmě fér vyčítat Technisatu, že do svého skvělého přijímače nezakomponoval nemožné (Netflix v Evropě nefunguje a integrace portálů jako je iVysílání či Voyo je asi stěží proveditelná i s ohledem na náklady, práva a velikost našeho trhu). Pokud vám tedy orientace na německé publikum nevadí (nebo dokonce vyhovuje), budete z DIGIT ISIO S nadšeni. Ani v opačném případě nebudete zklamáni, nicméně potenciál přístroje být jakýmsi můstkem mezi světem satelitního vysílání a novým modelem streamované zábavy, který jej nakonec nepochybně nahradí, zůstane ve valné míře nevyužit.

Technisat DIGIT ISIO S
Satelitní přijímač se dvěma tunery, podporou PVR a internetovými funkcemi
Výstupy: HDMI, komponentní, kompozitní, SCART, digitální optický a koaxiální, stereo
Vstupy: LAN, 3× USB, SD karta, eSata
Čtečky: 2× Conax, 2× CI/CI+