Hlavní navigace

TechniSat TechniBox SIR

1. 11. 2010

Sdílet

www.omko.cz, 4849 Kč s DPH TechniSat lze v oblasti satelitních přijímačů, ale i karet pro PC a dalších komponent pro satelitní techniku označit za etalon kvality. Zejména přijímače z...

www.omko.cz, 4849 Kč s DPH

TechniSat lze v oblasti satelitních přijímačů, ale i karet pro PC a dalších komponent pro satelitní techniku označit za etalon kvality. Zejména přijímače z řady DigiCorder s DVR funkcí a podporou přístupu do LAN sítě jsou mezi nadšenci do satelitní techniky velmi oblíbeny. Jedná se ale o přístroje vyšší cenové kategorie, a tak není divu, že německý výrobce hledal i levnější alternativu pro ty, kdo chtějí především sledovat (a občas nahrávat) satelitní pořady a upřednostní nižší cenu před nabídkou funkcí či komfortem. Zároveň bylo třeba hledat novější model, podporující nastupující standard Irdeto, který nabízí lepší ochranu vysílaných programů (což je zpráva dobrá spíše pro provozovatele satelitních televizorů a majitele obsahu než pro uživatele).
Právě takový přístroj pro TechniSat vyrábí korejský Mototech pod označením TechniBox SIR – jedná se o digitální HD satelitní přijímač vybavený rozhraním novějšího šifrovacího systému Irdeto PI-Sys, který postupně nahrazuje rozhraní Cryptoworks u Skylinku. TechniBox SIR má certifikaci Skylink jak pro hybridní karty ICE (ty zvládají Irdeto i Cryptoworks), tak pro Irdeto Skylink a zvládá jak MPEG2, tak MPEG4 formát s maximálním rozlišením 1920 × 1080i.
Původ na jihokorejských montážních linkách znamená, že Technibox se od „vyšších“ modelů TechniSatu liší nejen zvenčí, ale i uvnitř, myšleno v menu. Přístroj je poměrně kompaktní a nabízí snad s výjimkou koaxiálního zvukového výstupu všechna rozhraní, včetně komponentního výstupu, který je pro rozlišení 1080i naprosto dostačující a ocení jej zejména majitelé starších HD ready televizorů či receiverů, které ještě nejsou vybaveny žádným či dostatečným počtem HDMI rozhraní. Příjemná je přítomnost základních ovládacích tlačítek na čelním panelu, o něco méně komfortní je zobrazení kanálu nikoliv formou názvu stanice, ale číslem. Pod dvířky naleznete jednak dva sloty rozhraní Common Interface a také štěrbinu pro karty irdeto a USB konektor, k němuž je možné připojit USB disk. Podporován je bohužel pouze formát FAT32, přehrávání či nahrávání souborů větších než 2GB tak není možné. Krom nahraného vysílání lze přehrávat bohužel pouze MP3 hudební soubory a obrázky JPEG – je to škoda, neboť podpora DivX a dalších formátů by byla jistě velkým plusem. Přijímač zvládne napájet externí USB disky 2,5 palce s nízkou spotřebou, formátování je ale bezproblémové jen u flash disků (u pevných disků je lepší je provést v PC, pamatujte ale na nutnost FAT32). Záznam a přehrávání pořadů funguje výtečně, nelze ale přepnout na jiný program, a to ani na stejném transpondéru, což některé jiné přijímače umožní. Špatnou zprávou pro ty, kdo si chtějí některé nahrávky převádět na PC je, že Irdeto záznam povinně šifruje.
Jak jsme již naznačili, menu přístroje se od jiných řad TechniSat liší – je jinak řazeno a má odlišnou grafiku, celkově je ale jednoduché a přehledné. Instalace je velmi snadná – v případě, že chcete sledovat Skylink a máte správně nastavenou anténu, stačí pouze z menu zvolit snadnou instalaci a vše proběhne v podstatě automaticky. Vyhledávání programů je rychlé a přístroj nemá problémy ani s kanály o nízké symbolové rychlosti. Automatická instalace je často udávaná jako jedna z hlavních výhod systému Irdeto, nicméně instalace přijímačů s dekodérem Cryptoworks, které mají z výroby profil pro Skylink, není o mnoho složitější.
Jedinou skutečně podstatnou odlišností v menu je položka Irdeto CA Status, kterou nabízejí pochopitelně jen přístroje s tímto dekodérem. Naleznete zde informace o stavu vaší Irdeto karty, dekodéru a schránku s případnými zprávami od operátora. Jinak je pohyb v menu i přepínání programů velmi svižné.
Technibox SIR
Satelitní HD přijímač s podporou DVR a dekodérem Irdeto
Rozhraní: anténní in/out, audio (cinch, Toslink), komponentní video, kompozitní video, SCART, HDMI, RS-232, USB
Dekodéry: Irdeto PI-Sys, 2× common interface
Rozměry: 280 × 50 × 215 mm

TechniSat AirStar TeleStick 2

www.omko.cz, 1180 Kč s DPH

I u notebooků a stolních monitorů je stále běžnější formát obrazovky 16 : 9, vhodný ke zobrazení televizního vysílání – často v HD ready či Full HD rozlišení. Doplněk v podobě USB TV tuneru tak patří k tomu nejpraktičtějšímu, co si student či spořivý uživatel (netoužící po klasickém plochém televizoru) může pořídit.
Oproti předchozí generaci, která přišla na trh již před několika lety, je TeleStick 2 výrazně menší, lehčí, černější a především levnější. V balení naleznete kromě samotného kompaktního USB tuneru také poměrně velké dálkové ovládání (rozhodně se nehodí pro častou mobilitu, nabízí ale komfortní ergonomii), stolní anténu s magnetem a pigtail konektorem a redukci na klasický anténní kabel.
Citlivost stolní antény i samotného tuneru je překvapivě dobrá, v Praze jsme s ní naladili bez potíží téměř vždy všechny dostupné multiplexy (na úrovni ulice v zástavbě to bylo o něco horší), nicméně pokud žijete v oblastech dále od TV vysílačů, bude asi třeba použít klasickou velkou anténu. Požadavky na provoz v SD rozlišení by měl splnit prakticky každý postarší počítač (1 GHz procesor, 512 MB RAM, Windows XP a novější a DirectX 9.0 grafická karta). Chcete-li používat HD nebo timeshifting, měli byste mít procesor 2,6 GHz nebo rychlejší (u vícejádrových procesorů v noteboocích může být frekvence i o něco nižší).
Na přiloženém CD naleznete vedle aplikací pro sledování televize, nahrávání a teletext také užitečný prográmek EVE v2, který umožňuje editaci nahrávek a v aktualizované verzi též VCD, SVCD a DVD authoring či editaci záznamu z některých videokamer.
Televizní „USB klíčenka“ TechniSatu nás během testu většinu času těšila, stabilita nebyla sice zcela bezchybná, nicméně celkově je kombinace ceny, výbavy a funkcí velmi zajímavá. Výtečnou zprávou je podpora Media Center u Windows 7, byť dálkové ovládání není pro Media Center navrženo (můžete ale samozřejmě použít jiné).