Hlavní navigace

Technologické firmy v čele s Microsoftem bojují proti vydávání dat umístěných mimo USA

17. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Microsoft oznámil, že ve svém boji proti povinnosti zpřístupnit americkému soudu data uložená v datovém centru v Irsku získal podporu deseti velkých technologických společností, třiadvaceti obchodních svazů a neziskových organizací zabývajících se ochranou lidských práv a pětatřiceti známých vědců a expertů.

Američtí žalobci před rokem vydali příkaz, podle kterého jim měl Microsoft v souvislosti s vyšetřováním případů týkajícího se obchodu s drogami zpřístupnit e-maily uložené v jeho datovém centru v Irsku. Microsoft to odmítl, avšak v červenci tohoto roku mu bylo vydání dat nařízeno americkým soudem.

Federální soudce James Francis uvedl, že příkaz pro vydání online informací je ekvivalenetem institutu předvolání a je se ním tudíž spojena povinnost mu vyhovět. Microsoft však i nadále s celou věcí nesouhlasí, a tak nyní zveřejnil dopisy, v němž mu podporu vyjadřuje řada dalších velkých technologických společností, obchodních svazů a neziskových organizací zabývajících se ochranou lidských práv.

Mezi nimi jsou Verizon, Amazon, Cisco a HP, stejně jako třeba Americká obchodní komora a organizace Digital Rights Ireland. A tím výčet ani zdaleka nekončí. Postoj Microsoftu podporuje například zpravodajská organizace CNN nebo listy The Guardian či Washington Post a univerzity jako Harvard, Stanford či Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Microsoft a jeho podporovatelé tvrdí, že centrum v Dublinu je mimo americkou jurisdikci, zatímco podle žalobců to nehraje žádnou roli, jelikož jsou samotná data přístupná ze Spojených států.

special_kyberutoky

„Myslíme si, že pokud se chce jedna vláda dostat k e-mailu, který je uložen v jiné zemi, musí při tom ctít národní i mezinárodní právo,“ uvedl hlavní právní zástupce Microsoftu Brad Smith. „Využití soudních příkazů k získání emailů z jiné země je v rozporu se základními právy na ochranu soukromí.“

„Tak jako jsme uvedli již v minulosti, technologické společnosti jako Microsoft mají dobrý důvod k ukládání soukromého obsahu typu emailů, fotografií a dokumentů v datových centrech, které jsou umístěna blíže jejich zákazníkům. Je tomu tak proto, aby zákazníci měli rychlejší a bezpečnější přístup ke svým osobním informacím. Například pro naše evropské uživatele ukládáme data v Irsku,“ uvedl Microsoft na svém blogu s tím, že Spojené státy mají s různými státy světa uzavřenu celou řadu mezinárodních smluv, které jim umožňují požadovat informace legální cestou a není tak třeba ilegálně zasahovat do cizích jurisdikcí.