Hlavní navigace

Technologické trendy, které v příštím roce ovlivní podnikání

 Autor: © artenot - Fotolia.com
Čím víc toho (nejen) v podnikání víte o tom, co vás čeká v budoucnosti, tím lépe se na ni můžete připravit. Přinášíme vám proto šest trendů, jež v příštím roce ovlivní firmy všech velikostí – včetně té vaší.
Martin Stančík 18. 12. 2012

Sdílet

1. Rozvine se 3D tisk
3D tisk byl již řazen mezi top technologické trendy roku 2012 (někteří experti jeho expanzi předpovídali dokonce ještě o rok dříve), a to především kvůli stále nižším cenám tiskáren. Ty, které dříve stály až 20 000 dolarů, nyní pořídíte téměř za desetinu. Dnešní tiskárny umožní jednoduše vyrábět plastové věci, které můžete využít doma nebo v kanceláři.

2. Běžná hesla upadnou v zapomnění
Biometrické bezpečnostní prvky jsou na trhu již nějakou dobu, nikdy se však mezi uživateli příliš nezakořenily, a to navzdory tomu, že když se hacker zmocní hesla většiny uživatelů, získá tak přístup prakticky ke všem jejich účtům, jelikož málokdo používá různá hesla a průběžně je mění. Díky biometrickým údajům se můžete ke svým službám přihlašovat pomocí skenu oka, prstu či hlasu. Odborníci předpokládají, že v příštím roce uživatelé konečně na tento typ přihlašování ve větší míře přejdou.

3. Aplikace v televizorech
Jedním z nejzajímavějších trendů roku 2013 bude sledovat, jak se budou mezi uživateli rozmáhat chytré televizory s operačními systémy, do nichž je možné instalovat aplikace. I když Smart TV jsou na trhu již několik let, teprve nyní se pro většinu uživatelů stanou cenově dostupnými.

4. Školní třídy budou online
V roce 2012 získaly velkou oblibu online kurzy typu Udacity nebo Coursera a nastolily tak cestu novému trendu. V roce 2013 tyto služby spolu s „tradičními“ metodami výuky podle Thomase Koulopoulosma z konzultantské společnosti Delphi Group vystoupí ještě více do popředí.

5. Design webu čekají změny
Podle expertů se v roce 2013 uživatelská rozhraní různých produktů a služeb vrátí k jednoduchosti a přehlednosti v duchu Windows 8. Pryč budou složité možnosti nastavování a proklikávání se různými nabídkami a ještě více se rozvinou dotykové displeje.

6. Výpadky internetu způsobí problémy
Výpadky internetu způsobí v příštím roce podle předpovědí expertů více škody, než kdy dříve, a to kvůli čím dál hlubšímu propojení webových stránek. Vezměme si kupříkladu tlačítko „Líbí se mi“ na Facebooku, se kterým má největší sociální síť na světě velké problémy – chyba v kódu u této funkce na jaře tohoto roku způsobila problémy tisícům webových stránek, které jsou s Facebookem propojeny, a způsobila jejich nedostupnost. Šikovným pomocníkem pro boj s těmito problémy je například Outage Analyzer, jenž umí hledat problémy mezi stránkami a nabídnout řešení.