Hlavní navigace

Teenageři tráví s mobily i více než 3 hodiny denně, stále vedou SMS a volání

 Autor: Fotolia
Náctiletí své telefony milují. Jejich používáním tráví i několik hodin denně – jsou ve spojení s ostatními, surfují na internetu, poslouchají hudbu nebo hrají hry. Přístroje střídají velmi často. Výjimkou nejsou ani teenageři, kteří za svůj život vystřídali 5 a více různých modelů mobilních telefonů.
Ondřej Hergesell 22. 7. 2015

Sdílet

Z průzkumu mapujícího trendy využívání mobilních telefonů mezi náctiletými (až 19 let) vyplývá, že jen 1 % teenagerů stále využívá svůj první telefon. Pouhá 4 % dotazovaných mají teprve druhý model mobilního telefonu, 22 % třetí, 34 % čtvrtý a celých 38 % již za život vyzkoušelo 5 a více různých modelů telefonu. Aktuální průzkum pro SAZKAmobil zrealizovala firma NMS Market Research.

 

Ale vezměme to pěkně popořádku a podívejme se, v kolika letech vůbec začínáme používat mobilní telefony. „Svůj první telefon mladí dostávají nejčastěji někdy mezi 8 a 10 rokem života, dříve se tak děje jen sporadicky – zhruba v 8 % případů. Naopak ve 12 letech již mobil používá celých 90 % dětí,“ konstatuje Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobilu.

                                                                                                                  

Pětina teenagerů aktivně využívá telefon více než 3 hodiny denně

Poměrně šokující – ač ne zcela neočekávané – zjištění se týká času stráveného využíváním mobilních telefonů. Denní penzum času stráveného na telefonu se velmi liší. Zatímco někteří respondenti na mobilu denně tráví zhruba do 60 minut (39 %), další se pohybují v rozmezí 61-180 minut (20 %) a jsou i tací, kteří bez výčitek aktivně stráví s telefonem i více než 180 minut za den (18 %).

 

Ve světle těchto čísel asi ani nepřekvapí, že například celých 41 % dotazovaných již využilo mobil (SMS, volání, sociální síť) k ukončení vztahu se svým partnerem.


 

Vede posílání SMS a volání, necelá polovina mladých má předplacenou kartu

V rámci průzkumu SAZKAmobil zjišťoval také to, jaké funkce na telefonu náctiletí využívají. V tomto ohledu jsou to sestupně SMS/MMS (95 %), volání (94 %), přehrávání hudby (88 %), fotoaparát/video (85 %), internet (85 %), aplikace (81 %), sociální sítě (72 %), hry (70 %) a e-mail (64 %).

 

„Zatímco paušál využívá 53 % náctiletých, 43 % dotazovaných zůstává u kreditu. Předplacenou kartu přitom mladí volí nejčastěji proto, že mají předem daný rozpočet na mobil nebo že se nechtějí vázat smlouvou,“ doplňuje Schmiedhammer.

 

Další zajímavosti z průzkumu SAZKAmobilu:

Asi 4 % náctiletých disponují jak paušálem, tak předplacenou kartou.

  • Ze statistik je patrná snaha některých náctiletých o osamostatnění. Zatímco za 70 % mladých hradí výdaje za mobil rodiče, 7 % z nich se na platbách alespoň podílí a celých 22 % si vše platí samo.
  • 55 % teenagerů raději volá, než posílá zprávy.
  • 39 % teenagerů raději posílá SMS zprávy než využívá instant messengery (WhatsApp, Viber, Facebook Messegner apod.).
  • Jen 23 % dotazovaných odkládá mobil alespoň během rande.
  • Telefon je pro mnohé náctileté také nedílnou součástí školní výuky. Během vyučování jej nepoužívá jen 26 % respondentů. Zbylí dotazovaní surfují na internetu/sociálních sítích (57 %), komunikují s kamarády (54 %) nebo mobil využívají k dohledávání informací (47 %)