Hlavní navigace

Telefon, který nelze odposlouchávat

 Autor: Satomar
Pro všechny, kteří si na ochraně soukromí zakládají a zároveň se nechtějí či nemohou mobilní komunikace vzdát, je tu GranitePhone
Radek Kubeš 31. 5. 2016

Sdílet

GranitePhone je plně zabezpečený mobilní telefon s vlastním systémem Sikur, který zajišťuje několikanásobné šifrování přenášených informací. Tento telefon, který používá pro svou interní komunikaci například brazilská vláda a další instituce, zajišťuje vysokou úroveň soukromí pro hlasovou i psanou komunikaci či výměnu souborů. 

Satomar

GranitePhone nabízí řešení pro zabezpečenou výměnu informací. Hardwarově se jedná o běžný mobilní telefon s podporou LTE, který je však vybaven vlastním prostředím. Jako základ slouží upravený systém Android 5.1., na kterém běží prostředí Sikur OS. Tento systém umožňuje komunikaci s jakýmkoli jiným telefonem, mobilním zařízením či počítačem stejně, jako každý jiný mobil. Jakmile však dojde k výměně informací mezi dvěma GranitePhony nebo mezi GranitePhone a jiným přístrojem s aplikací Sikur, posílaná data a hovory jsou až několikanásobně šifrována. Dokonce i v případě, kdyby došlo k úniku této komunikace během mobilního přenosu, jsou získané informace pro útočníka bezcenné.

Kromě bezpečnostních útoků cílených zvenčí přímo na konkrétní osobu či telefon jsou potencionálními zloději soukromí téměř všechny aplikace, které vyžadují přístup k nejrůznějším částem uživatelovy komunikace - ať už to jsou SMS zprávy, e-maily, kontakty či hovory. Vzhledem k tomu, že hlavním benefitem GranitePhone je zabezpečení soukromí, neumožnuje systém instalaci aplikací z obchodu Google Play. Obchod s aplikacemi není vůbec součástí systému a neponechává tak žádnou skulinu k úniku jakýchkoli dat. Systém obsahuje základní aplikace pro telefonování, e-mailovou komunikaci, SMS, webový prohlížeč, kalkulačku a speciální zabezpečený chat. Během měsíce budou přidány v rámci aktualizace dále mapy s navigací, hodiny, poznámky a kalendář. V další vlně pak další prověřené aplikace.

Veškerá komunikace mezi telefony GranitePhone a dalšími zařízeními, které jsou vybaveny systémem Sikur, je zabezpečena několika úrovněmi šifrování. Kromě použití šifrování AES s délkou klíče 256 bitů je použit také kódovací algoritmus RSA s délkou klíče 2 048 či 4 096 bitů a další hashovací funkce. Díky tomu jsou šifrovací procesy v různých úrovních komunikace zdvojnásobeny až ztrojnásobeny a uživatel je skutečně v bezpečí.

Aplikace Sikur pro počítače i mobilní zařízení

Sikur představuje vlastní ekosystém pro privátní komunikaci v rámci skupiny osob ať už ve firemní či jiné sféře. Kromě toho, že je součástí GranitePhone, je k dispozici také jako samostatný produkt. Poskytuje snadnou cestu k zašifrování hovorů, chatu a také k bezpečnému přenosu textových, hlasových i video hovorů. Systém neposkytuje útočníkům žádná zadní vrátka a zajišťuje mimořádně silné, několika úrovňové šifrování přenášených informací. Sikur je možné stáhnout na Google Play pro operační systém Android od verze 4.0, pro zařízení s iOS od verze 7.0 je ke stažení na App Store. Mohou jen získat i uživatelé počítačů s operačním systémem Windows. Na všech těchto platformách jej lze po stažení používat jako 30denní zkušební verzi.

Samotný systém je po uplynutí zkušební verze k dispozici ve dvou variantách. Sikur Essential zajišťuje základní funkce zabezpečené skupinové komunikace s tím, že počet odeslaných šifrovaných zpráv je omezen na 15 měsíčně, stejně tak jako počet kryptovaných hovorů. Tato varianta je k dispozici za cenu 350 Kč, resp. 13 € měsíčně. Verzi Sikur Enterprise bez jakýchkoli omezení objemu šifrované komunikace je možné využívat za 490 Kč, resp. 18,5 € měsíčně.

Přístroj GranitePhone se systémem Sikur je k dostání za cenu 29 990 Kč či 1 110 € včetně DPH.