Hlavní navigace

Telefony s Androidem letos umožní satelitní připojení

11. 1. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Majitelé prémiových Androidů se budou moct díky Qualcommu spolehnout na satelitní připojení.

Společnost Qualcomm oznámila funkci Snapdragon Satellite, která v druhé polovině letošního roku připojí vybrané prémiové smartphony s procesory Snapdragon k satelitní síti Iridium pro zasílání nouzových textových zpráv. Půjde o obdobu a rozšíření satelitní služby Emergency SOS, s níž majitelé iPhonů 14 mohou nově posílat textové zprávy tam a zpět skrz tísňové služby. 

Jak spravujete více cloudů ve vaší firmě?

To je praktické například pro turisty, ale i ty, kteří tráví život na cestách či žijí v odlehlých venkovských oblastech. Byť Qualcomm upozorňuje, že k aktivaci funkce bude třeba „jasný výhled na oblohu“. Zároveň ale tvrdí, že Snapdragon Satellite může jít ještě dál.

Na veletrhu CES zástupci firmy uvedli, že funkce bude vázána na smartphony nové generace ve „vybraných regionech“, které používají mobilní platformu Snapdragon osmé generace. Časem se rozšíří i na další platformy, včetně notebooků a zařízení internetu věcí. Jakmile bude k dispozici potřebná satelitní infrastruktura, má Snapdragon Satellite podporovat také tzv. 5G Non-Terrestrial Networks (NTN) pro vybrané služby, které se budou lišit podle operátora a výrobce zařízení.

soutez_casestudy

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Satelitní připojení je obecně považováno za další metu pro mobilní telefony, protože řeší problém oblastí bez pokrytí běžným telefonním signálem. V současné době úspěšně zajišťuje například širokopásmové pokrytí prostřednictvím služeb jako je Starlink Elona Muska. Satelitní širokopásmové připojení je rychlé a obecně spolehlivé, ale dražší než kabelové nebo optické připojení.

Využívání funkce má podléhat místním vládním předpisům, protože některé země včetně například Indie a Číny používání satelitních telefonů zakazují.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?