Hlavní navigace

Televize Apple nebude, ať žije Apple TV

23. 5. 2015

Sdílet

Americká společnost Apple nakonec nezačne prodávat svůj vlastní televizor. A podle některých analytiků to je dobře, jelikož Apple může televizní trh jednoduše ovládnout se svým set-top boxem Apple TV.

„Podle mého názoru by pro ně vydání televizoru ze strategického hlediska nedávalo smysl,“ uvedl analytik ze společnosti Jackdaw Research Jan Dawson. „Televizor, to je v dnešní době jen velká obrazovka s velmi tenkými okraji pověšená na zdi, přičemž je zde jen velmi málo prostoru pro to, aby Apple design TV mohlo změnit a vylepšit.“

Jak uvedl na počátku tohoto týdne list Wall Street Jounal, Apple se rozhodl ukončit vývoj svého televizoru asi před rokem, jelikož jeho inženýři nedokázali vyvinout funkce, které by TV od Apple dostatečně odlišovaly od konkurence. A pokud by se nepodařilo TV od Apple dostatečně odlišit, nemá pro americký gigant smysl na tento trh s extrémně nízkými maržemi vstupovat.

Apple se myšlenkou výroby televizoru zabýval téměř deset let, od roku 2009 pak začalo prodávat vlastní set-top box s označením Apple TV. Očekává se, že americký gigant v létě tohoto roku vydá zcela novou verzi Apple TV, která bude propojená s novou předplacenou službou, jež uživatelům nabídne prémiový obsah.

Podle analytika Patricka Moorheada ze společnosti Moor Insights & Strategy by vývoj televizoru Apple měl smysl před několika lety, avšak ne nyní, kdy už se všichni členové rodiny spolu nedívají na jednu velkou televizi v obývacím pokoji, ale každý z nich svůj obsah sleduje na vlastním menším zařízení. Podle Dawsona i Moorheada se navíc Apple může na televizním trhu dostatečně prosadit i bez vlastního televizoru pouze se svým set-top boxem.

special_kyberutoky

„Co by televizor Apple nabídl tak zajímavého, že by to tato americká společnost nemohla integrovat do svého set-top boxu za sto dolarů?“ ptá se Dawson. „Přidaná hodnota by byla naprosto stejná. Proč by si člověk kupoval televizor od Apple?“

Namísto toho může Apple podle Dawsona a Moorheada trh s televizory dostatečně ovlivnit pomocí  Apple TV. Jak uvedl Dawson, nová verze Apple TV, jež bude vydána v létě tohoto roku, bude s nejvyšší pravděpodobností podporovat již zmíněnou předplatitelskou službu, pomocí které bude možné jednoduše streamovat obsah i na další zařízení amerického gigantu. Kromě toho má mít Apple TV nový dotykový ovladač.

Podle analytiků má Apple TV dobře našlápnuto k tomu, aby se stala centrální jednotkou k ovládání dalších chytrých zařízení v domácnosti. „Apple TV se stane hubem pro HomeKit,“ dodal Dawson s odkazem na platformu, kterou Apple představil před rokem. Pokud by se tak opravdu stalo, bude mít malý set-top box od Apple mnohem širší záběr, než jaký by kdy mohl mít televizor.