Hlavní navigace

Tera éra podle Intelu

Intel vyvinul 80jádrový programovatelný procesor, který v jediném čipu přináší výkon superpočítače. Navíc není o mnoho větší než nehet a vystačí s menším množství energie, než většina současných domácích spotřebičů. O klasickém televizoru ani nemluvě.
Bohumil Herwig 13. 2. 2007

Sdílet


Intel vyvinul 80jádrový programovatelný procesor, který v jediném čipu přináší výkon superpočítače. Navíc není o mnoho větší než nehet a vystačí s menším množství energie, než většina současných domácích spotřebičů. O klasickém televizoru ani nemluvě. (větší obrázek)

„Tera-scale computing“ je vývojový program společnosti Intel, jehož cílem jsou osobní počítače a servery dosahující výkonu jeden teraflops, tedy bilion operací za sekundu.
Zcela poprvé bylo tohoto výkonu dosaženo v roce 1996 na superpočítači ASCI Red Supercomputer. Ten Intel postavil pro Sandia National Laboratory a tehdy zabíral plochu 186 metrů čtverečních, pohánělo ho téměř 10.000 procesorů Pentium Pro a k provozu potřeboval 500 kilowattů elektrické energie. Nyní je destičce o velikosti nehtu při spotřebě pouhých 62 wattů…
Nový mikroprocesor rovněž obsahuje architekturu „síť v čipu“, která se podobá mřížce a umožňuje vysokorychlostní komunikaci mezi jádry, takže data jsou uvnitř čipu přenášena rychlostí řádově terabity za sekundu.


Větší obrázek.

Technické detaily zatím nebyly zveřejněny, Intel oznámil, že s nimi přijde na výroční konferenci ISSCC (Integrated Solid State Circuits Conference), která bude týden probíhá v San Francisku.
V dalších fázích se bude výzkumný projekt zaměřovat na 3D stohovanou paměť uvnitř čipu, ale nejen na to – v současnosti probíhá v rámci programu Tera-scale Computing Research více než 100 projektů zaměřených na vývoj architektury, software či konstrukci systémů.

Další informace najdete u Intelu zde (angličtina).

Foto: Intel