Hlavní navigace

Tesco: NFC je pro platby v obchodech zbytečná

 Autor: © mipan - Fotolia.com
Představitel řetězce Tesco na konferenci v Londýně uvedl, že bezkontaktní platební technologie NFC nemá žádnou budoucnost.
Martin Stančík 26. 4. 2013

Sdílet

Pokud globální lídr typu Tesca přišel s prohlášením, že technologie s názvem Near-field communication, neboli NFC, je zastaralá, je potřeba mu pozorně naslouchat. Manažer britského gigantu Tesco Lyndon Lee na konferenci týkající se mobilních plateb v Londýně uvedl, že NFC je v podstatě mrtvá.

NFC je bezkontaktní rádiová technologie, jež dokáže přenášet data mezi zařízeními na vzdálenost několika centimetrů. Díky bezpečnostnímu čipu, který šifruje data, je technologie poměrně bezpečná a její tvůrci uvažovali o tom, že by díky integraci do chytrých mobilních telefonů mohla v budoucnu nahradit platební karty.

„NFC byla revoluční technologií před deseti lety, ale já mám dojem, že její čas již vypršel,“ prohlásil Lee. „Žádné oficiální plány na podporu této technologie nemáme. A také ostatní hráči na trhu si kladou otázku: Opravdu chceme projít všemi těmi komplikacemi, které NFC přináší? Tato technologie má pro nás příliš malou hodnotu a já nevěřím tomu, že se opravdu masivně rozšíří.“ Lee dodal, že na trhu jsou již bezkontaktní karty, které stojí za to využít. „Mobilní platby pomocí NFC pro nás však žádnou hodnotu nemají. Uživatelé na ně nejsou zvyklí a jsou příliš komplikované. Nevidím v nich žádnou budoucnost,“ dodal Lee.

Pokud k NFC zaujal tento postoj takový hráč jako Tesco, organizace typu GSMA (pořádá každoroční Světový mobilní kongres v Barceloně), jež technologii podporuje, má nejspíš smůlu. Na letošním Kongresu bylo vidět hodně mainstreamových mobilních zařízení, která v sobě měla NFC integrované. I samotní představitelé GSMA však přiznali, že NFC by ke svému rozvoji potřebovala mnohem širší podporu.