Hlavní navigace

Test: Barevné laserové tiskárny jsou zase o krok dál (2.)

21. 8. 2010

Sdílet

Kancelářský laserový tisk už není zdaleka není jen otázkou počtu stran za minutu, ke slovu dnes stále častěji přichází také faktory ovlivňující úspornost provozu a uživatelský komfort.

Dokončení testu ze čtvrtka…

Oki C711dn

Novinka Oki C711 momentálně představuje vlajkovou loď mezi výkonnými barevnými LED tiskárnami tohoto výrobce pro malé s střední pracovní skupiny a v podstatě nahrazuje model C710. Kromě modelu s duplexem (dn), který jsme testovali, je k dispozici také verze bez něj nebo naopak rozšířená o druhý zásobník papíru (a kabinet).

Už „papírově“ představuje tento produkt nejrychlejší stroj v testu, neboť slibuje až 36 v černobílém a 34 str./min v barevném provedení. Je dimenzován pro značné provozní zátěže s průměrným měsíčním cyklem 5 500 až 10 tisíc stran a maximem 100 tisíc stran. Základní vstupní zásobník pro 530 a víceúčelový podavač pro 100 listů můžete volitelně doplnit druhým zásobníkem pro dalších 530 archů A4. Kapacita výstupních podavačů je vyšší než už většiny konkurentů v testu.

Velkou flexibilitu můžete očekávat z hlediska podporovaných typů a formátů médií (včetně 1,2m dlouhých bannerů). Za zmínku stojí i přehledně navržený ovládací panel a displejem, který graficky znázorňuje stav spotřebního materiálu. Ve výbavě nechybí ani podpora bezpečnostních funkcí a standardů včetně ověření 802.1x, šifrování SSL/TLS HTTPS, SNMPv3, zabezpečeného tisku, bezpečného vymazání, šifrování dat, filtrování MAC a IP či IPSec. Pro zabezpečený tisk je vyžadována volitelná 16GB SD karta. Oproti konkurenci Oki vyniká nabídkou softwarových nástrojů jak pro správu zařízení, tak pro zpracování samotných tiskových úloh.

Oki C711dn je velmi rychlá a robustní tiskárna poskytující stabilní výkon bez ohledu na typ úlohy. Rychlosti zpracování prvních výtisků i vícestránkových úloh byly v tomto testu celkově nejlepší a potěšující byly poměrně vyrovnané výsledky při srovnání černobílého/barevného nebo jednostranného/oboustranného tisku, kde nedocházelo k výraznějším zpomalením. Zajímavostí přitom je, že při oboustranném tisku stránky neopouštějí tiskárnu, jak je běžné, ale celá úloha je zpracována hezky pod kapotou. Z hlediska kvality toho Oki není moc co vytknout. Pochvalu si zaslouží kvalita barevné grafiky a velmi dobré zpracování barev, trochu horší výsledky očekávejte pouze u rastrové grafiky ve škále šedé, kde dochází k výraznějšímu rastrování a šrafování.

S ohledem na výkon je průměrná spotřeba během tisku nebo v pohotovostním režimu adekvátně vyšší, ale pokud tiskárna přejde do spánku, sníží se spotřeba na pouhé 1,2 watty. I přes vysoký výkon se hlučnost pohybuje, dá se říci, na úrovni typické pro tento test (oproti předchůdci C710 je na tom tedy podstatně lépe). Náklady na černobílý i barevný tisk patří k nejnižším v celém testu.

Výrobce poskytuje záruku se servisem v místě instalace na tři roky, stačí se pouze zaregistrovat na jeho webu. Poměr ceny a výkonu, ale i mnohé další vlastnosti činí z této tiskárny velmi zajímavý produkt hodný pozornosti.

Ricoh Aficio SP C420DN
Společnost Ricoh je v tomto testu zastoupena tiskárnou Aficio SP C420DN, jednou z těch rychlejších mezi zde popisovanými produkty. Ostatně by bylo smutné, kdyby tomu tak nebylo, protože už její bezpečné vybalení se neobejde bez účasti alespoň dvou fyzicky zdatných osob. Produkt ihned zaujme svými nezanedbatelnými rozměry a především hmotností takřka 50 kg. Výkon 30 str./min se po takové počáteční námaze nezdá až tak velký (byť se vztahuje pro barevný i černobílý tisk), k dokreslení potenciálu stroje je tak třeba zaměřit pozornost na parametr maximálního špičkového zatížení, které činí 150 tisíc výtisků měsíčně a vyčnívá tak nad ostatní testovaná zařízení.

Tiskárna nabízí přehledný ovládací panel s grafickým displejem a podporuje jazyky PCL i PostScript a je možné ji provozovat v síti Windows, Linux, Mac OS X, NetWare, Unix či SAP R/3. Kromě možnosti lokálního a síťového připojení nabízí také USB pro přímý tisk PDF. Vstupní kapacita je rozšiřitelná až na 2 300 listů A4 a výstupní podavač je dimenzován pro 500 výtisků. Tiskárnu můžete volitelně doplnit o 60GB pevný disk a možnost šifrování dat, gigabitový Ethernet, WLAN (802.11a/b/g) či Bluetooth. Pro zabezpečení lze využít autentizaci a řízení přístupu, šifrování dat či vymazání a přepsání dat na pevném disku.

Co se týká rychlosti tisku, ta je s ohledem na výkonnostní specifikace slušná, ale na favority tohoto testu Ricoh nedosáhl, neboť s výtisky prvních stránek nedostal pod 10 sekund a první barevné stránky mu zabraly i déle. Při duplexním tisku docházelo sice ne k dramatickému, ale přece jen znatelnému zpomalení. Z hlediska kvality nás příliš nepotěšila míra rastrování u grafiky, ale oceňujeme pěkné podání barev.

Testovaný model se kromě velké hmotnosti a rozměrů vyznačuje také vyšší pořizovací cenou, která by při srovnání s konkurencí pouze s ohledem na rychlost tisku nebyla opodstatněná, lze jej proto doporučit spíše tam, kde je potřeba robustnější model s vyšší špičkovou měsíční zatížitelností. Podle prodejce bude každopádně SP420DN brzy nahrazen novějším modelem, který by mohl přinést zlepšení poměru ceny a výkonu.

Samsung CLP-620ND
Reprezentant značky Samsung, aktuální model  CLP-620ND s duplexem i síťovým adaptérem, spadá mezi zařízení nižší výkonnostní třídy, ale s maximální měsíční zatížitelností 65 tisíc výtisků je schopen plně vyhovět také pro námi požadovaný průměrný měsíční objem tisku. Kompenzací za to je kompaktnější provedení, nižší hmotnost a v neposlední řadě také přijatelnější úroveň hlučnosti, díky níž lze tiskárnu bez umístit i poblíž pracovního místa bez rizika příliš velkého narušení klidu na práci. V neposlední řadě pak stojí za zmínku velmi příznivá cena pohybující se (bez DPH) pod hranicí 10 tisíc Kč, což je oproti nejdražším a nejvýkonnějším produktům v testu výrazný skok směrem, který zákazníka potěší.

S ohledem na to jsou slibované rychlosti 20 str./min v černobílém i barevném provedení velmi přijatelným kompromisem (v řadě 600 jde o jeden z nejnižších modelů, takže můžete sáhnout i po výkonnějším). Základní kapacity vstupu a výstupu jsou ale slušné – vstupní zásobník pojme 250, víceúčelový podavač 100 a výstupní podavač až 200 listů formátu A4. S ohledem na kategorii zařízení byste měli počítat především s menšími možnostmi rozšiřitelnosti – přidat můžete ještě jeden zásobník a základních 256 MB paměti zvýšit na dvojnásobek. U tohoto typu tiskárny bychom ale ani víc neočekávali. Podporováno je PCL 5c/6 a na straně operačních platforem kromě Windows také Linux, Mac OS X a dále Citrix Presentation Server či Windows Terminal Services.

Příjemné je, že Samsung využívá tonerové kazety „vše v jednom“, jež obsahují také tiskový válec, takže kromě nich měníte pouze přenosový pás s životností 50 tisíc výtisků – opět tedy můžete počítat s menšími nároky na údržbu. Samotné kazety jsou k dispozici ve dvou verzích – s těmi s vyšší výtěžností (5 tisíc výtisků pro černou, 4 tisíce pro barevné při 5% pokrytí) lze dosáhnout slušné úrovně tiskových nákladů.

Časy první výtisků se pohybují kolem 12-13 sekund, což odpovídá třídě produktu, a obecně je tisk u běžných dokumentů svižný a plynulý a ani při graficky náročnějších úlohách výkon nespadl pod naše očekávání. Tiskárna podporuje rozlišení až 9 600 x 600 dpi a generuje lesklé, elegantně vyhlížející výtisky. Barevné zpracování je příjemné a spokojeni jsme byli jak s vektorovou, tak rastrovou grafikou i textem. Pro správu barev je k dispozici funkce Easy Colour Manager, která usnadňuje úpravu jejich vyvážení, jasu, kontrastu a sytosti obrázků v intuitivním uživatelském rozhraní na monitoru.

Spotřeba tiskárny dosahuje běžných hodnot, hlavním faktorem přispívajícím k úspoře nákladů je však její snížení na pouhý 1W po přechodu do stavu spánku. S ohledem na cenovou kategorii poskytuje Samsung velmi slušný výkon i kvalitu tisku, přičemž se vyznačuje dobrou uživatelskou přívětivostí a tiskovými náklady. Pokud tedy hledáte kompaktnější barevný laser, může vaše kancelářské potřeby beze zbytku uspokojit.

Xerox Phaser 6140
Také v případě Xeroxu se jedná o model nižší výkonnostní (a také cenové) třídy. Phaser 6140 jsme zvolili s ohledem na aktuálnost modelu i fakt, že se v našich testech zatím neobjevil. V tomto případě se jedná o jediný produkt v testu, který svým výkonem při barevném tisku nedosáhne hranice 20 str./min, alespoň u černobílého však ano – to je ale vykompenzováno velmi zajímavou cenou, která je s malým náskokem nejnižší v testu. Jde o kompaktní laserovou tiskárnu určenou pro maximální měsíční cykly 40 tisíc výtisků, čemuž odpovídá i vstupně výstupní kapacita. Duplexní jednotky sice představuje volitelnou položku, je však dodávána za symbolickou jednu korunu.

Základní konfiguraci se 400MHz procesorem a 256 MB paměti lze doplnit až na 1 208 MB, k dispozici je USB 2.0 i ethernetové rozhraní a podpora PostSckriptu 3 (se 136 písmy) a emulace PCL 6 (81 písem). Z bezpečnostních funkcí je k dispozici filtrování IP adres či podpora IPSec a SNMPv3, volitelně je k dispozici bezdrátový adaptér.

Pokud jde o údržbu, kromě tonerových kazet je třeba měnit také fixační a zobrazovací jednotku a soupravu válečků, jejichž životnosti však činí 100 tisíc výtisků, takže obměna nebude tak častá.

Tiskárna pracuje s rozlišením 600 x 600 x 4 dpi  a poskytuje výstupy v kvalitě odpovídající kancelářským požadavkům. U fotografií ve skále šedé i v barvě jsme zaznamenali v prvním případě více, ve druhém méně výrazné rastrování, ale u ostatních úloh byla kvalita uspokojivá. Celkově pak výstupy vykazovaly pěkné barevné podání.

První výtisky jsme obdrželi za zhruba 12-13 sekund, což v tomto případě považujeme za solidní výsledek, a při kontinuálním tisku si Xerox udržel slušné tempo. Za zmínku stojí příznivé provozní náklady – opět alespoň s ohledem na výkonnostní kategorii. Tato levná tiskárna může uspokojit řadu kancelářských uživatelů, kteří chtějí mít kompaktní, tiché a dostatečně výkonné zařízení blíže po ruce.

Byl pro vás článek přínosný?