Hlavní navigace

Test: Business VoIP router Lancom 1823

Tato víceúčelová jednotka sdružuje IP ústřednu, SIP gateway, VPN směrovač (router), ADSL 2+ přístupový router, firewall a Wi-Fi přístupový bod pro standardy 802.11a/g/b (54 a 108 Mbit/s).
Jiří Čejka 10. 12. 2010

Sdílet

Business VoIP router Lancom 1823 nabízí propracovanou univerzální konektivitu, výbornou ovladatelnost, flexibilitu a spolehlivost. V ceně jednoho zařízení dostane zákazník vlastnosti a schopnosti poskytované obvykle dvěma nebo třemi samostatnými přístroji.

Jednotka má dva ethernetové porty, typicky využitelné pro připojení vnější a vnitřní sítě, dva porty pro analogové telefony (např. záznamníky DECT) nebo faxy, dva porty ISDN a port pro ADSL, využitelný pro záložní připojení např. v době výpadku primární sítě.

Zařízení je univerzální byznys router. Plní většinu funkcí vyžadovaných pro komunikaci v malém a středním podniku. Jeho SIP VoIP telefonní ústředna až pro osm účastníků nabízí všechny běžné funkce, jako přesměrování hovorů, hlasovou poštu, automatizovaný odpovídač atd. Flexibilní konfigurace a nastavování umožňuje snadno a rychle přizpůsobit zpracování hovorů specifickým potřebám uživatele, zvláště s použitím některého ze standardně nabízených konfiguračních průvodců. Jednotka má na svou velikost překvapivě bohaté možnosti nastavení a ovládání intuitivním webovým rozhraním. Dedikovaná aplikace LANconfig, která je univerzální platformou pro konfiguraci všech zařízení Lancom, prozkoumá připojenou síť a nabídne administrátorovi výběr některého z připojených zařízení. LANmonitor podrobně informuje o stavu jednotky a připojených zařízení. Totéž nabízí WLANmonitor pro Wi-Fi síť, s mnoha detaily a statistikami o provozu. Pro VPN připojení odkudkoliv z internetu slouží Lancom Advanced VPN Client. Konfigurace VPN se dělá z rozhraní LANconfig. Podrobnější popis možností a funkcionalit všech těchto softwarových prostředků překračuje možnosti tohoto krátkého článku, doporučujeme zájemci reálné předvedení u distributora.

Zabudovaný firewall i ostatní prvky konektivity zajišťují vysoký stupeň bezpečnosti a provozuschopnosti. Jednotky je navíc možné sdružovat do high availability struktur, jak s VPN, tak i pro bezdrátové připojení. Současně se zvýšením spolehlivosti lze i dynamicky vyvažovat zatížení obou částí spojení, a tím zabezpečit požadovanou propustnost. Tyto vlastnosti jsou u takto malých produktů neobvyklé a svědčí o propracovanosti a vyspělé technologii zařízení.

lancom

Lancom 1823: Správa parametrů spojení.