Hlavní navigace

Test: Garmin Forerunner 210

 Autor:
I přes existenci novějších modelů Garminu jsou tyto hodinky vybavené GPS modulem ideální volbou amatérského sportovce, zejména díky zajímavé ceně, výbavě a nabízeným funkcím, které oceníte nejenom při běhu pod širým nebem, ale třeba i ve fitness.
Tomáš Jirásko 12. 7. 2011

Sdílet

Garmin Forerunnner 210 patří do rostoucí rodiny sporttesterů vybavených GPS modulem. Ten v tomto případě neslouží k navigaci, ale k záznamu vaší trasy. Na trhu najde tři balení dvěstědesítky – Forerunner 210, 210 HR a 210 HR Premium. Základní balení ovšem neobsahuje hrudní pás se snímačem srdečního tepu, takže jeho koupě je vhodná pouze tehdy, pokud již snímač máte. Model Premium má pak ve výbavě i Topo mapy ČR, které můžete využít jak při plánování svých aktivit, tak především pro vyhodnocení svých aktivit.

Rozměrově je Forerunner 210 poněkud robustnější – 4,5 x 6,9 x 1,4 cm, takže trošku připomíná klasické digitálky na steroidech, ale při 52 gramech ho na svém zápěstí prakticky nezaznamenáte. Monochromatický displej má průměr 2,5 cm a nabízí rozlišení 52 x 30 pixelů ve třech řádcích. Díky svému výbornému kontrastu je čitelný i na přímém slunci a pro použití večer či v noci se bude hodit podsvícení aktivovatelné tlačítkem.

Základní obrazovka na hodinkách je klasický ukazatel času doplněný datem. Forerunner 210 ovšem nabízí přechod k další obrazovkám s údaji o vaší aktivitě. Místo času tak další obrazovka nabídne přístup ke stopkám, následující informace o tepu. Oba údaje jsou doplněny informací o uběhnuté vzdálenosti a rychlosti nebo tempu. Ukazatel rychlosti můžete v menu nastavit na zobrazení okamžité rychlosti, průměrné nebo na kolo. Uživatelské nastavení také umožňuje nastavit automatické ukládání hodnot (například po kilometru).

Garmin Forerunner 210


V nastavení tepové frekvence (Alarmy ST) je samozřejmě důležitým parametrem nastavení rozsahů srdeční tepové frekvence. I když existují orientačně udávané rozsahy hodnot (zóny) například pro vytrvalecký trénink, spalování tuků apod, jde o značně individuální hodnoty a zvláště pokud se rozhodnete využívat tyto údaje třeba v posilovně v rámci snahy o zhubnutí, je na místě odborná konzultace. U tepové frekvence nemusíte ovšem nastavovat obě hodnoty, můžete zvolit hlídání pouze jedné z nich.


V menu je i položka Intervaly umožňující zadat intervalové tréninky a to buď na základě vzdálenosti nebo času a umožňuje je nastavit i s otevřeným koncem (open ended). Samozřejmě musíte nastavit i počet opakování. Vámi zvolené hodnoty jsou ale případným dalším nastavením zrušeny, FR210 totiž neumožňuje uložit několik různých tréninků.

I když Forerunner 210 používá jako primární zdroj informací GPS, doporučujeme vám, pokud chcete používat FR210 třeba k monitorování pohybu přes den, dokoupení krokoměru (Foot Pad). Případně díky využití technologie ANT+ sloužící k přenosu dat, můžete využít i jakýkoliv kompatibilní model třetí strany. Nám se dvěstědesítka bezproblémově spárovala s krokoměry Adidas i Suunta. Hodnoty krokoměru můžete samozřejmě upravit jeho kalibrací nebo manuálně nastavit hodnoty vašeho kroku.

Krokoměr je sice doplňkovým vybavením, ale v okamžicích, kdy jste mimo signál GPS (budovy, metro) je jediným zdrojem informací o vaší činnosti. My jsme FR210 používali v rámci našich pokusů o redukci vlastní váhy a během dne jsme zjistili, že se pohybujeme více v budovách a MHD, tedy mimo signál GPS. Aby přechod z jednoho systému do druhého tolik nebolel – bohužel FR210 nepřepíná automaticky na Foot Pad. Když chybí signál z GPS, můžete nastavit FR210 na režim v budově nebo mimo ni. Respektive jste dotázáni zda si přejete používat sporttester uvnitř budovy. V tomto případě je pak modul GPS odstaven. I když to vypadá nepřívětivě, opak je pravdou. Pokud totiž GPS ztratí signál, po chvilce se FR210 uspí aby šetřil baterie – včetně upozornění na alarmy srdečního tepu apod. FR210 si totiž myslí, že jste zapomenuli tester sami vypnout po skončení vašich aktivit – třeba jenom tím že jste ho uložili do skříňky. Volbou „v budově“ tak dáváte najevo, že jste vědomě mimo signál GPS, ale přejete si aby ostatní hodnoty – tep/vzdálenost byla z modulů shromažďována. Samozřejmě ve fitness vybavených přístroji s rozhraním ANT+ můžete použít údaje z těchto zařízení (typicky odečty z běžeckého pásu místo údajů z vlastního foot padu).

Garmin Forerunner 210


Silnou stránkou Garminu je pak samotná prezentace údajů. Data sice nelze přenést bezdrátově jako u FR410, ale prostě nevidíme důvod to označovat za mínus. Pokud toužíte po komfortu, pořiďte si dražší model. Data tedy do počítače přeneseme přes USB kabel, který je zároveň používán k nabíjení FR210. Vzhledem k tomu, že Garmin označuje FR210 jako vodě odolnou – tedy v dešti jste s ním v pohodě a neměl by mu vadit ani pád do metrové vody (tedy ne že s ním budete plavat, nebo zkoušet ve vaně jak dlouho vydrží funkční), jsou na testeru pouze 4 indukční body do kterých se zapadnou kontakty USB klipu. Přes toto spojení jsou přenášena i data. Celkově lze do Forerunneru 210 uložit najednou asi 180 hodin záznamů. A ještě na chvilku se vrátíme k voděodolnosti – FR210 není určen pro pobyt ve vodě, takže jako výbava triatlonisty je nevhodný.


Základním nástrojem pro vyhodnocení tréninků je aplikace myConnect. Ta vyžaduje založení účtu myGarmin a přiřazení přístroje. Samotná služba vám pak nabídne přehledné zobrazení uběhnuté vzdálenosti, orientační přepočet vydaných kalorií, průběh vašeho srdečního tepu a řadu dalších údajů. Na mapě se dokonce můžete podívat zda ve vašem okolí není náhodou nějaký podobný „šílenec“, nastavit si cíle/úkoly. Po stránce zachyceni osobní výkonnosti nelze asi myConnectu nic vytknout, nicméně možnosti virtuálních partnerů jsou třeba v případě ne tak sofistikovaných Adidasu miCoach nebo Nike+ více „zábavné“ a podněcují větší soutěživost.

Záznam trasy včetně nadmořské výšky/převýšení je samozřejmě zcela odkázán na kvalitu GPS. Použitý GPS SiRFIII v tomto směru rozhodně nezklamal, odchylka na trase i v případě hodně nepříznivých podmínek pražské zástavby v kombinaci s navazujícími stromořadím činila krátkodobě při porovnání pozice na fotomapě s tou naměřenou do 2 metrů – a co důležitější, neztratili jsme signál. (Naše mobily v dané oblasti samozřejmě tvrdily, že žádný satelit není dostupný). Korekce v okamžiku zlepšení viditelnosti satelitů je okamžitá. Po 3 měsících běžného používání můžeme říci, že data tak „sedí“ velmi dobře. Pokud byste ovšem chtěli pracovat s pesimistickou variantou, pak počítejte v případě špatných podmínek viditelnosti satelitů s odchylkou 10 m na uběhnutý kilometr.

Hodinky jsou schopny v tréninkovém režimu vydržet bez nabití osm hodin, v módu pohotovostním potom asi tři týdny. Poté je jednoduše nabijete přes přiložený USB kabel propojením s vaším PC.

Garmin Forerunner 210 jsme si za dobu jeho testování hodně oblíbili. Nabízí totiž vše, co jako amatér potřebujete jak pro běh/chůzi, tak i v případě návštěv fitness zařízení. Neuškodí ani to, že FR210 je lokalizovaný do češtiny. Menu je přehledné, orientace okamžitá. Samotný přistroj je i přes svůj masivní vzhled lehký a ergonomický. Střídmý design umožňuje 210 nosit i jako klasické digitálky po celý den a pokud byste FR210 chtěli schovat, nedělá ani pod manžetou košile příliš velkou bouli. Při současné ceně v internetových obchodech pohybující se kolem 6 tisíc i s daní jde o perfektní poměr výkon/cena.

Garmin Forerunner 210

Garmin Forerunner 210