Hlavní navigace

Test: Internet Explorer 8.0 prodlužuje výdrž baterie u notebooků

Zaměstnanci webu AnandTech provedli studii, podle které je nový Internet Explorer 8.0 nejvhodnějším prohlížečem pro notebooky z hlediska vlivu na výdrž baterie.
Martin Noska 16. 9. 2009

Sdílet

Dosud se otázka výdrže baterie u notebooků spojovala maximálně s operačními systémy a proto test zaměřený směrem na webové prohlížeče při jejich používání je velkou novinkou. Podle zjištění AnandTechu navíc tento rozdíl není vůbec zanedbatelný a používání Internet Exploreru 8.0 může prodloužit provoz na baterii až o celých 40 minut.

AnandTech ve svém testu použil notebooky značky Gateway (tu mimochodem vlastní společnost Acer) s operačními systémy Windows XP a Windows Vista a také netbook Asus Eee PC 1005HA. Kromě Internet Exploreru 8.0 byly v testu použity i prohlížeče Opera (9.64 a 10.0 b3), Chrome 2, Safari 4 a také Firefox 3.5.2.

Jako shrnutí údajů prezentovaných AnandTechem lze říci, že oproti Firefoxu přinese Internet Explorer 8.0 celých osm minut provozu na baterie, ale např. oproti Safari je to více než půl hodiny. Právě Safari se ukázalo jako nejméně vhodný prohlížeč pro přenosné počítače, větší rozdíly ve výdrži se ukázaly na platformě AMD (kolem 10 %), menší pak u notebooků postavených na platformě Intel (zhruba 5 %). Na netbooku Asus Eee PC 1005HA pak byly výsledky prohlížečů velmi vyrovnané, až na Safari, který jako jediný opět výrazně propadl. Opera 10.0 b3 skončila většinou hůře, než verze 9.64, nicméně to lze přičíst i skutečnosti, že se jednalo o nefinální verzi. Velmi dobře si také vedl Firefox s nainstalovaným AdBlockem (jedná se o řešení, blokující bannerovou reklamu), který skončil těsně za Internet Explorerem. Kompletní výsledky měření najdete zde.

Vzhledem k tomu, že tento test byl uspořádán jako nezávislý, lze jeho výsledky určitým způsobem přijímat, i když je pravděpodobné, že na jiných typech notebooků by byly mírně odlišné. V minulém měsíci pak byly zveřejněny výsledky testu prohlížečů z hlediska bezpečnosti, v nichž suverénně Internet Explorer 8.0 vyhrál, nicméně vzhledem k tomu, že se jednalo o studii sponzorovanou Mirosoftem, vyskytují se určité pochybnosti o objektivitě z hlediska její metodologie. Detaily najdete v článku Internet Explorer 8.0 je údajně nejbezpečnějším prohlížečem.