Hlavní navigace

Test: Nejrychlejší mobilní prohlížeč má prý Apple

27. 2. 2011

Sdílet

Uživatelé prohlížeče Safari od Applu prý prohlížejí ze všech nejrychleji. Test ovšem nezahrnoval nejpopulárnější Operu Mini.

Štve vás dlouhé načítání stránky v prohlížeči vašeho mobilního zařízení? Pak asi nepoužíváte iPad ani iPhone. Takový je alespoň závěr nejnovější studie testující rychlosti nejpoužívanějších mobilních prohlížečů. Nejlépe dopadla právě mobilní verze prohlížeče Safari od Applu, zatímco na druhém konci žebříčku se umístil prohlížeč smartphonu BlackBerry.

Podle dat naměřených společností Gomez, autora studie, se stránka v tabletu iPad úplně načte v průměru do 8,4 sekund a v iPhonu pak do 19,7 sekund. Následuje Android s 36,5 sekundami a poslední je BlackBerry se 61 sekundami. Společnost zároveň změřila i čas, za který se načte část stránky viditelná okamžitě na displeji, tedy bez nutnosti dalšího rolování dolů. Ani v tomto případě se pořadí prohlížečů nezměnilo, každý pouze zlepšil svůj čas.

Data Gomezu jsou založena vzorku 282 milionů stránek. Jde pouze o stránky otevřené v prohlížeči, který je pevnou součástí některého mobilního operačního systému. Proto do výsledků nebyla zahrnuta Opera Mini či další oblíbené prohlížeče a i z tohoto důvodu je nutné brát závěry studie s velkou rezervou.

Rychlost prohlížečů je navíc často zneužívaným údajem, na který se pak odvolávají jejich výrobci. Skutečná rychlost je závislá na tolika proměnných - od hardwaru, připojení k síti, operačním systému až po samotné webové stránky, že test může pokaždé vyjít úplně jinak. Více o tomto tématu se můžete dočíst v článku Je možné si skutečně vybrat "nejlepší" webový prohlížeč?